Bp Jan Piotrowski: Biskup nie jest samotną wyspą

We wtorek, 29 listopada 2022 r., w ósmą rocznicę Ingresu Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego została odprawiona Msza św. w intencji Pasterza diecezji kieleckiej. Poprzedziła ją modlitwa różańcowa w intencji Biskupa Kieleckiego.

Ingres biskupa Jana Piotrowskiego do Bazyliki Katedralnej w Kielcach miał miejsce 29 listopada 2014 r. Równo osiem lat temu, Eucharystię w Kielcach sprawowało blisko 40 biskupów.

– Znałem Kielce bardzo dobrze. To co się wydarzyło osiem lat temu to już takie akty, za które jestem wdzięczny Bogu oraz ludziom. Oni sprawiają, że biskup nie jest samotną wyspą. Posługa odbywa się wśród ludzi oraz dla nich. Myślę, że zasiewając te ewangeliczne ziarna, jak apostołowie, nie staram się tego oceniać, ale widzę, że w czynieniu dobra nie należy ustawać. Będę dalej prosił Dobrego Boga za naszą diecezję i miasto – opowiadał.

Ordynariusz poprosił o modlitwę, aby nadal był pasterzem według Chrystusowego Serca.

Jubileuszową Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, o. opat Rafał Ścibiorowski oraz licznie zgromadzeni księża.

Homilię wygłosił ks. dr Artur Skrzypek, wikariusz biskupi ds. małżeństw i rodzin.

– Jak niełatwa to misja, świadczy o tym szczególnie jeden epizod. 26 października 2020 roku, kiedy ksiądz biskup dynamicznie upomniał się o poszanowanie Domu Bożego, tego Domu, w którym jesteśmy. O opamiętanie dla tych, którzy przeszkadzali sprawować Najświętszą Eucharystię. Pamiętamy tę homilię i tamte mocne słowa. Zareagowały na nie wszystkie media, te katolickie i te niezbyt przychylne Kościołowi. Pozwolę sobie je zacytować: << To jest miejsce, gdzie Chrystus czeka na wszystkich. Katedra normalnie jest otwarta od rana do wieczora. Dzisiejsze wydarzenie w murach naszej świątyni nie jest żadnym wiecem politycznym przeciw komuś, ale jest modlitwą, do której mamy prawo. Nikt nie może nam w tym przeszkadzać >>– mówił.

11 października 2014 r., biskup Jan Piotrowski został mianowany przez papieża Franciszka, ordynariuszem diecezji kieleckiej. Dzień przed Ingresem objął kanoniczne rządy w diecezji kieleckiej. W murach katedry powitał go kończący wówczas posługę biskup Kazimierz Ryczan. Jego dewizą jest zdanie „In Caritate Evangelium prædicare”, czyli „W miłości głosić Ewangelię".

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia ks. Artura Skrzypka i galeria zdjęć