Bp Jan Piotrowski: Chrześcijańska rodzina odzwierciedla w swoim życiu historię Jezusa, Maryi i Józefa

„Każda chrześcijańska rodzina odzwierciedla w swoim życiu historię Jezusa, Maryi i Józefa” – napisał bp Jan Piotrowski w Słowie pasterskim na Święto Świętej Rodziny, które było odczytywane wiernym w niedzielę, 26 grudnia 2021 r.

Za Janem Pawłem II biskup zwraca uwagę, że Święta Rodzina jest „pierwowzorem i przykładem wszystkich rodzin chrześcijańskich”.

Bp Piotrowski proponuje, aby „przedstawić Bogu krzyże naszych rodzin”. Mogą to być np. „trudności związane z życiem małżeńskim, problemy wychowawcze czy niepokój o poczęte dziecko. Mogą to być krzyże – tłumaczy biskup kielecki – jakie wyrastają na glebie współczesnej mentalności skażonej pychą i egoizmem, utratą nadziei czy zagrożeniami obecnymi w życiu społecznym jak trwająca pandemia, rosnące ceny czy niepokój przy naszej wschodniej granicy”.

Bp Piotrowski podkreśla znaczenie Eucharystii, jako miejsca spotkania z Bogiem. „Gdy Bóg mówi do nas, gdy karmi nas Ciałem swojego Syna jesteśmy wyzwalani z duchowych zagrożeń. Otrzymujemy moc Ducha Świętego. To On upodabnia nas do Chrystusa oraz uzdalnia do wiernego przejścia przez dni rodzinnego krzyża” – czytamy w Słowie.

Bp Piotrowski prosi diecezjan o świadectwo życia przypominając, że „Msza św. nigdy nie kończy się w chwili błogosławieństwa”, że należy świadczyć o Eucharystii. Zachęca do przekazu wiary miedzy pokoleniami, aby rodzice wykazywali „troskę o rozwój wiary swych dzieci”, gdyż „bez ich dobrego przykładu i trudu wychowania wiara ich dzieci nie przetrwa”. Hierarcha dodaje, że „współczesny styl życia i kultura, które nas otaczają są zasadniczo obce Bogu i chrześcijaństwu, a nawet wręcz wrogie”.

Zachęca zarazem do aktywnego udziału w życiu Kościoła i zauważa nowe perspektywy, wynikające z decyzji Ojca Świętego Franciszka. Przypomina, że świeccy mężczyźni i kobiety mogą otrzymać mandat do wykonywania posługi lektora, który służy przy stole słowa Bożego oraz posługi akolity, który służy przy stole eucharystycznego chleba.

Papież Franciszek ustanowił także posługę świeckiego katechisty, który w parafii powołany jest do „duszpasterskiej posługi przekazywania wiary” – przypomina bp Piotrowski.

„Żyjmy więc prawdą, że Kościół to nasz wspólny dom, weźmy za niego odpowiedzialność. Gdy angażujemy się w życie Kościoła wiara naszych rodzin wzrasta i staje się dojrzała. W takich rodzinach w sposób naturalny rodzą się powołania do życia kapłańskiego i zakonnego” – zachęca biskup kielecki.

tekst za: ekai.pl

>> Słowo Pasterskie Biskupa Kieleckiego