Bp Jan Piotrowski: Chrześcijańskie powołanie domaga się świadectwa wiary

Nasi święci ze wszystkich ludów i narodów to tacy niezliczeni bracia i siostry, którzy nigdy nie zwątpili, że Bóg jest miłością – mówił podczas Mszy św. w Uroczystość Wszystkich Świętych Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Pasterz diecezji przypomniał, że świętość jest powołaniem każdego chrześcijanina. – Natura chrześcijańskiego powołania domaga się przede wszystkim świadectwa wiary, nawet w najbardziej niesprzyjającej dla niej okolicznościach. Święci, których wstawiennictwa przywołujemy nie mieszkali na innej planecie, ale w konkretnej rzeczywistości swoich rodzin, parafii, wspólnot diecezjalnych i zakonnych, miast, wiosek i kraju. Każde więc miejsce na ziemi jest dobre, aby swoją uczynić prawdę, że Bóg tak umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – tłumaczył pasterz naszej diecezji i wyjaśnił, czym różni się zaufanie Panu Bogu od ulegania pokusie.

– Człowiek może odpowiadać Bogu z wiarą i zaufaniem, nie musząc się obawiać, że zostanie podstępnie oszukany, a człowiek został oszukany już nie jeden raz, kiedy uległ jego pokusie, że będzie jak Bóg – przypomniał biskup Jan Piotrowski.

Biskup Jan Piotrowski wyjaśnił również kim są święci. – To tacy niezliczeni bracia i siostry, którzy nigdy nie zwątpili, że Bóg jest miłością, która objawiła się w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Odkupicielu. Nie lekceważyli Bożych Przykazań i danego im czasu łaski. Wiedzieli, że miarą świętości nie są dziwactwa, ucieczka od świata i duchowa pycha, ale obecność Chrystusa w życiu człowieka oraz Jego działanie mocą Ducha Świętego, który łaską modeluje każde ludzkie życie – dodał.

Dziś w całym Kościele obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i oddajemy cześć tym wszystkim, którzy weszli już do chwały niebieskiej.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego