Bp Jan Piotrowski do kapłanów: Jezus miłuje nas jak najlepszych przyjaciół

Bez Eucharystii i gotowości do służby kapłan nie spełnią tego do czego zostali wezwani – powiedział do księży podczas Mszy Świętej Krzyżma Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystię w Bazylice Katedralnej koncelebrowali biskupi współpracownicy: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, ojciec Rafał Ścibiorowski, opat Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie i kapłani z całej diecezji kieleckiej.

– Kapłan sprawujący Eucharystię musi być podobny do Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Tym co go czyni podobnym do Niego to Słowo Boże, również to które dzisiaj słyszymy. Dziś Zbawiciel nie wyznacza nam innego zadania. Zaprasza nas wszystkich na taką samą drogę naszego kapłańskiego życia. Czyni to, ponieważ nam ufam i miłuje nas jak najlepszych przyjaciół – tłumaczył biskup Jan Piotrowski.

W takcie liturgii odbył się również tradycyjny obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. W procesji z darami do ołtarza przyniesiono także oleje przeznaczone do poświęcenia. Biskup Jan Piotrowski poświęcił olej chorych pod koniec modlitwy eucharystycznej. Przed końcowym błogosławieństwem odbyła się także konsekracja krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem. Poświęconych olejów używa się do niektórych sakramentów: krzyżmo do chrztu, bierzmowania, i kapłaństwa, zaś oleju chorych do sakramentu namaszczenia chorych.

Wieczorem, Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie Triduum Paschalne.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć

Zachęcamy także do wysłuchania homilii Biskupa Kieleckiego,
którą wygłosił podczas Mszy Krzyżma Świętego
w Archikatedrze Lwowskiej, 26 marca 2024 r.