Bp Jan Piotrowski do katechetów: Kościół jest matką uczącą nas wiary

Życzę wam wszystkim, aby kolejny rok, pod opieką Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej był owocny, a wszystko co będzie miało nawet wielkość ziarenka gorczycy niech wam przyniesie owoc pełen satysfakcji – mówił podczas Mszy św. inaugurującej rok katechetyczny Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystia została odprawiona w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach. Przewodniczył jej Pasterz naszej diecezji, który w homilii przypomniał o istocie katechezy.

– Jezusowe życzenie „pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” jest nadal zobowiązujące, a przestrzenią i czasem tego zadania jest katecheza. Dodajmy – katecheza szkolna i parafialna. Stąd katecheza jest jedną z form posługi słowa w kościele, która głosi ludziom Dobrą Nowinę o Bożej miłości. Katecheza uczestniczy w wielorakim rozwoju wewnętrznym człowieka, ale też nie pomija kontekstu w jakim się ona dokonuje. Wśród was są katecheci z większych miast i z małych wiosek. Są katecheci, którzy uczą w przedszkolach czy środowiskach, które wymagają specjalnej troski. To właśnie środowisko jest miejscem, nie tylko rozwoju wiary, ale przestrzenią zaangażowania, przez którą chrześcijanin może wypełniać zobowiązania płynące z przyjętych sakramentów – zauważył biskup kielecki.

We Mszy św. uczestniczyli katecheci z wielu szkół naszej diecezji, zarówno świeccy, jak i duchowni. W rozmowie z Radiem eM Kielce zwracali uwagę, że jednym z głównych wyzwań będzie w tym roku sytuacja związana z pandemią koronawirusa. – Będziemy musieli przestrzegać obostrzeń, które obowiązują. Nie chodzi jednak jedynie o katechezę, ale również przygotowania do Komunii Świętych. Z pewnością damy radę – przyznaje Halina Suchenia.

Z kolei, jak tłumaczy Piotr Janaszek, który uczy katechezy w kieleckim „Informatyku”, kluczową rolę w nauce odgrywają właśnie katecheci. – Dużo zależy od nas. Trzeba dostosowywać program do osób, z którymi prowadzimy zajęcia i wsłuchiwać się w głos uczniów, odpowiadając na ich pytania – dodaje.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć