Biskup Kielecki Jan Piotrowski dokonał w niedzielę, 18 maja 2025 r. poświęcenia kościoła we Włoszczowie pw. bł. Józefa Pawłowskiego z grona 108 męczenników. To jedyna świątynia w Polsce mająca takiego patrona. 4
Tego dnia sprawowano pierwszą Mszę św. w nowym kościele, który symbolicznie otworzył kluczem Biskup Kielecki.
Parafia istnieje od 25 lat, a budowa kościoła trwała 17 lat. Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów i licznie przybyłych wiernych z Włoszczowy oraz okolicznych parafii.
Homilię wygłosił bp Piotrowski. – Poświęcenie dokonuje się w czasie wielkanocnym, a więc w czasie intensywnego świadectwa wiary, że Jezus Chrystus żyje jako Zmartwychwstały Pan i Odkupiciel. Jednocześnie poświęcenie jest wyrazem trudu i świadectwa, że jako wierzący wciąż potrzebujemy godnego miejsca na spotkanie z Bogiem, który jest Miłością – mówił biskup.
Nawiązał do pierwszego przymierza Boga z Narodem Wybranym, kiedy Stwórca wskazał „święte miejsca na spotkanie ze sobą”. – W nowym przymierzu świętymi miejscami spotkania z Bogiem są kościoły i kaplice, te dawne i nowe, piękne w swojej architekturze i skromne, zwłaszcza te misyjne – zaznaczył.
Przywołał także słowa św. Ireneusza z Lyonu, że „chwałą Boga jest żywy człowiek”. Mówił o znaczeniu świątyni i świętości w życiu bł. ks. Józefa Pawłowskiego – jedynego takiego patrona kościoła w Polsce – i przypomniał jego życiorys.
– Nowy kościół jest bardzo ważny, ma znaczące miejsce w mieście, które rozrasta się i potrzebuje silnego ośrodka duszpasterskiego. Włoszczowa zyskała jedno z najpiękniejszych sanktuariów nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Co istotne, w czasach, kiedy już nie buduje się świątyń – mówi KAI Iwona Boratyn, mieszkanka Włoszczowy, pracowniczka Urzędu Miasta i Gminy.
Parafianie podkreślali historyczne znaczenie tej uroczystości, również ze względu na jej datę – zbiegającą się z dniem inauguracji pontyfikatu papieża Leona XIV.
Kościół o nowoczesnej bryle, z łamanym dachem i powierzchni blisko 1000 m², zaprojektowała inż. arch. Aneta Barańska. Świątynię tworzą nawa główna i dwie boczne, zakrystia oraz zaplecze z toaletami. Wydzielono także specjalne pomieszczenie dla matek z dziećmi, wyposażone w ekran do śledzenia liturgii.
Główną ścianę prezbiterium zdobi mozaika inspirowana frontonem rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami, przedstawiająca Chrystusa Nauczyciela w otoczeniu św. Piotra i św. Pawła. Autorem projektu i wykonawcą dzieła jest Ireneusz Menes.
Jedna z bocznych naw – prawa – została poświęcona patronowi świątyni. – Historycznym wydarzeniem było ustanowienie Diecezjalnego Sanktuarium bł. Józefa Pawłowskiego z grona 108 męczenników dekretem bp. Jana Piotrowskiego z 26 stycznia 2016 r. – mówi ks. Leszek Dziwosz, od początku proboszcz parafii.
Ks. dr Józef Pawłowski, rektor seminarium w Kielcach i wojenny proboszcz katedry, zasłynął z pomocy ofiarom wojny: rozdawał żywność, ubrania, pieniądze, odwiedzał więźniów z Najświętszym Sakramentem. Jako kapelan Polskiego Czerwonego Krzyża pomagał jeńcom wojennym i więźniom Zakładu Karnego przy ul. Zamkowej – przenosił korespondencję, ułatwiał ucieczki. Wspierał Polaków i Żydów, ukrywał rannych członków podziemia. Dzięki jego staraniom Caritas przy parafii katedralnej od początku 1940 r. wydawała obiady dla ubogich.
Aresztowany 10 lutego 1941 r., trafił do obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, a następnie do Dachau, gdzie 9 stycznia 1942 r. został zamordowany. Świadectwa więźniów potwierdzają jego niezłomną postawę.
Ks. Józef Pawłowski został wyniesiony na ołtarze 13 czerwca 1999 r. w Warszawie podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 108 polskich męczenników sprawowanej przez Jana Pawła II.
W młodej włoszczowskiej parafii dotychczasowe życie koncentrowało się w kaplicy, która po modernizacji będzie pełniła funkcję domu parafialnego. Parafia liczy obecnie około 5 tys. wiernych i od początku istnienia charakteryzuje się dużą aktywnością wspólnot i grup duszpasterskich.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkanocna
– nr 20-24.
Msza o powołania
w parafii Małogoszcz.
† Tadeusz Wojtusik 1990
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl