Bp Jan Piotrowski: Dzieło misyjne powierzone Kościołowi wciąż trwa

Prawdziwa ludzka miłość ma swoje źródło w Bogu, który jest miłością. To właśnie w takiej miłości zanurzeni święci apostołowie Słowian – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej w Święto Cyryla i Metodego.

Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

– Dzień 14 lutego kojarzy nam się ze świętym Walentym. Jest on patronem osób zakochanych. Prawdziwa ludzka miłość ma swoje źródło w Bogu, który jest miłością. To właśnie w takiej miłości zanurzeni święci apostołowie Słowian – Cyryl i Metody znaleźli swoje miejsce w kalendarzu liturgicznym w randze święta. Święty Jan Paweł II – misjonarz przełomu wieku – pisał: „święci apostołowie Słowian trwają w pamięci Kościoła razem z wielkim dziełem ewangelizacji jakiego dokonali. Co więcej, można stwierdzić, że pamięć ich za naszych czasów staje się jeszcze bardziej żywa i aktualna”. Wiara tych bohaterów misji i zdolność do ofiary sprawiła, że moc ich posłania misyjnego rodziła się wyłącznie z tajemnicy Odkupienia, a dzieło misyjne wśród pogan było ważnym ogniwem w posłannictwie powierzonym Kościołowi przez Jezusa, aż do końca czasów. Święci Cyryl i metody w konkretnym czasie i konkretnych okolicznościach geograficznych i kulturowych spełniali nakaz Jezusa Chrystusa – „głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” – tłumaczył Biskup Kielecki.

Pasterz naszej diecezji przypomniał o dziele misyjnym Kościoła.

– Słowo Boże przypomina nam, że w głoszeniu Ewangelii Bóg posługuje się ludźmi. Wśród nich byli apostołowie, a szczególnie św. Paweł i Barnaba. To dzięki ich posłudze Dobra Nowina była źródłem radości dla pogan, a wiara w Jezusa Chrystusa dawała im nadzieję nowego, piękniejszego życia. Dzieło misyjne powierzone Kościołowi wciąż trwa. Święty papież z Krakowa powiedział nawet, że wciąż widać niezmierzone horyzonty misji. Potrzeba nowych robotników, a tych wciąż jest mało i dlatego prosimy Pana Żniwa, aby wysłał nowych robotników. Dziś pokornie modlimy się o powołania misyjne oraz polskich i kieleckich misjonarzy, którzy w liczbie około 1800 osób pracują w 90 krajach świata. Ci zaś, którzy przygotowują się do tegorocznego posłania misyjnego i otrzymania krzyży misyjnych w Gnieźnie uczą się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. To dziś przezywają swoje święto w obecności naszego rodaka – arcybiskupa Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego