Bp Jan Piotrowski: Jan Paweł II ocalił chrześcijaństwo i Bożą wizję człowieka

Wołanie papieża o przyjęcie Chrystusa we wszystkich ludzkich sercach i kulturach wyrosło z jego głębokiej wiary, zakorzenionej w Ewangelii – mówił o św. Janie Pawle II Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. w setną rocznicę urodzin papieża.

Eucharystia została odprawiona w kościele św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej 54. Bp Jan Piotrowski przypomniał w homilii o tym, co świadczy o prawdziwej wielkości Papieża Polaka. – Niektórzy do dziś mówią, że Jan Paweł II obalił komunizm, ale ja wam mówię, że dokonał czegoś większego. Jan Paweł II ocalił chrześcijaństwo i Bożą wizję człowieka. Już w pierwszej encyklice „Redemptor hominis” przypomniał, że to Jezus Chrystus jest ośrodkiem wszechświata i historii. On sam ku Niemu zwracał się całą myślą i sercem patrząc na Kościół i na całą rodzinę współczesnej ludzkości oczami dobrego pasterza i sercem kochającego pasterza, bo to właśnie Kościół powierzył mu sam Jezus Chrystus – mówił Biskup Kielecki.

Pasterz naszej diecezji zwrócił także uwagę na misyjny charakter pontyfikatu św. Jana Pawła II. – Wołanie papieża o przyjęcie Chrystusa we wszystkich ludzkich sercach i kulturach wyrosło z jego głębokiej wiary, zakorzenionej w Ewangelii. Jezusowe „idźcie i nauczajcie wszystkie narody” było apostolskim imperatywem, który Jan Paweł II odniósł przede wszystkim do siebie, powtarzając słowa św. Pawła Apostoła „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii”. Nie wskazywał tych, którzy może zaniedbali dzieło ewangelizacji, ale z pokorą Pawła i miłością Jana wskazał na siebie – tłumaczył biskup Jan Piotrowski i przypomniał wielkie dzieła Ojca Świętego.

– Ostrzegał rządzących przed konfliktami i wojnami. Widział człowieka z jego podstawowymi prawami osoby ludzkiej do szacunku, pracy i słusznego wynagrodzenia. Żył odważnie apostolską logiką, że bardziej trzeba słuchać Boga, aniżeli ludzi. Widział liczne i święte owoce życia Kościoła, dlatego beatyfikował i kanonizował rzesze świętych i błogosławionych, a wśród nich tak wielu naszych rodaków. Płakał i bolał nad grzechami ludzi Kościoła, ale nikogo nie potępiał. Zapraszał do nawrócenia, a jako lekarstwo wskazał drogę do Bożego miłosierdzia.

Jak przypomniał rektor Kościoła Akademickiego im. św. Jana Pawła II ks. Rafał Dudała, 18 maja to również kolejna rocznica powstania Centrum Duszpasterskiego Wesoła54 działającego przy kościele.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć