Bp Jan Piotrowski: Jesteście uczestnikami wielkiej, szkolnej rodziny

Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył Eucharystii, która zainaugurowała obchody 100-lecia Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki. Uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w kieleckiej katedrze, także z racji na wspomnienie liturgiczne patrona szkoły, które przypada 18 września.

6 czerwca 1923 roku kuratorium udzieliło koncesji na otwarcie Prywatnego Gimnazjum Męskiego w Kielcach. Zaledwie rok później przyjęło ono nazwę Prywatnego Gimnazjum Męskiego im. Świętego Stanisława Kostki w Kielcach.

– Historię tworzą ludzie i wydarzenia. Dzisiaj chcemy zainaugurować jubileusze, które przypadają na ten rok szkolny, w przyszłym roku kalendarzowym. To 100-lecie szkoły oraz 25-lecie reaktywowania jej działalności. Pragniemy podziękować Bogu za osoby będące u początków naszej placówki edukacyjnej i za tych, którzy obecnie budują jej charakter – mówił na początku liturgii ksiądz Jacek Kopeć, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki.

W homilii Pasterz diecezji kieleckiej zwrócił się do zgromadzonej młodzieży. – Zechciejmy wspólnie dziękować Bogu, przez wstawiennictwo świętego Stanisława Kostki za tę waszą wielką, szkolną rodzinę, której jesteście uczestnikami. Warto na tym etapie waszego życia pytać siebie, co wnoszę w klimat tej szkolnej wspólnoty, co jest źródłem moich uczniowskich satysfakcji, a co nie spełnia moich marzeń i oczekiwań. Ciekawe jest to, że w czasach komfortu i dostatku materialnego, wcale nie jesteśmy lepszymi przyjaciółmi i kolegami – powiedział biskup Jan Piotrowski.

W trakcie Mszy św. odbyło się także uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć