Bp Jan Piotrowski: Jezus zmartwychwstał i chce tego dla nas

Uczestniczymy w niepowtarzalnym wydarzeniu w dziejach świata – powiedział Biskup Kielecki Jan Piotrowski w homilii podczas Wigilii Paschalnej w Wielką Noc Zmartwychwstania Pańskiego w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Uroczystą Wigilię Paschalną w kieleckiej katedrze po zmroku rozpoczęła Liturgia Światła. Przed głównym wejściem do bazyliki, biskup Jan Piotrowski poświęcił ogień, od którego zapalono paschał. Został on wniesiony do świątyni oznajmiając Zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie wierni wysłuchali Orędzia Wielkanocnego. Usłyszeli także czytania ze Starego i Nowego Testamentu. W trakcie Liturgii Słowa po przerwie znowu rozbrzmiały organy, a wierni zaśpiewali uroczyste „Chwała na wysokości Bogu”.

– Czas nowego przymierza, w którym żyjemy, to czas niewyczerpującej się łaski. Pozwólmy zatem otulić się miłosierną i zwycięską miłością Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Prowadzi nas ona do pełni życia. Wierzymy, że z nim żyć będziemy, bo On powstawszy z martwych więcej nie umiera i tego chce dla każdego z nas. Dlatego Pełni nadziei szukajmy Jezusa, ale nie w grobach  – zaznaczył biskup.

Wigilia Paschalna jest najbardziej uroczystą liturgią sprawowaną w całym Kościele. Jest to nocne czuwanie wierzących na cześć Chrystusa, nawiązujące do biblijnego wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej oraz przede wszystkim do nocy zmartwychwstania Jezusa.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć

>> Relacja na stronie Radia Kielce