Bp Jan Piotrowski: Misjonarz to cierpliwy ogrodnik

W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie rozpoczął się nowy rok formacyjny. Do posługi na misjach będzie przygotowywać się 10 osób. Wśród nich jest 5 księży diecezjalnych, 4 siostry zakonne i 1 osoba świecka.

7 września 2022 r. uroczystość zainaugurował wykład „Horyzonty formacji misyjnej”, przygotowany przez ks. dr. hab. Tomasza Szyszkę SVD, prof. UKSW. Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. „To rewolucjoniści są niecierpliwi, rzucają przekleństwa i burzą to, co zostało zbudowane. Misjonarz to cierpliwy ogrodnik” – zaznaczył w homilii bp Piotrowski. W spotkaniu udział wziął również abp Alick Banda, metropolita Lusaki (Zambia).

W inauguracji udział wzięli dotychczasowy dyrektor CFM ks. Jan Fecko, którego zastąpi teraz ks. Eugeniusz Szyszka, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes Zbigniew Sobolewski, dyrektor stowarzyszenia MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki, a także ojciec duchowny CFM, przedstawiciel wydziału teologicznego UKSW, sekcji misjologii, wykładowcy oraz przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych.

Kandydaci na misjonarzy będą formować się w Centrum Formacji Misyjnej przez dziewięć miesięcy. Czekają ich wykłady z misjologii, teologii duchowości, kulturoznawstwa, zajęcia warsztatowe z medycyny tropikalnej oraz spotkania formacyjne. Niezbędnym elementem kształcenia jest nauka języka obcego. Uczestnicy, podzieleni na trzy grupy językowe (angielski, francuski, hiszpański), w drugim półroczu będą uczyć się sprawować liturgię w danym języku.

Formację w CFM wieńczy obrzęd posłania na misyjną placówkę z wręczeniem krzyża misyjnego. Część wyjedzie bezpośrednio na misje, a część na dodatkową naukę języka. Tegoroczni kandydaci wyruszą m.in. do Burundi, Boliwii, Ekwadoru oraz na Jamajkę. Kontrakt misyjny, który jest umową między diecezją posyłającą misjonarza a diecezją przyjmującą go, trwa dwa lub trzy lata.

Obecnie na świecie posługuje 1800 polskich misjonarek i misjonarzy, w 99 krajach na 5 kontynentach. Najwięcej znajduje się w Ameryce i na Karaibach.

Centrum Formacji Misyjnej jest miejscem kształcenia przyszłych misjonarzy i jednocześnie ich domem, kiedy przyjeżdżają z misji na urlop do Polski. Jest to również siedziba Dzieła Pomocy Ad Gentes, stowarzyszenia MIVA Polska oraz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Centrum Formacji Misyjnej jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

tekst za: missio.org.pl

>> Galeria zdjęć