Bp Jan Piotrowski modlił się w Bazylice Katedralnej w Dzień Misjonarzy Męczenników

Dnia 24 marca obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy – Świadków Wiary i Męczenników. Z tej okazji Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił Mszę św. w Bazylice Katedralnej.

- Kościół obchodzi dziś Dzień Misjonarzy Męczenników. Wspominamy w tym dniu wszystkich tych, którzy głosząc Ewangelię oddali życie za Chrystusa. Głoszenie Dobrej Nowiny to misja Kościoła jaką polecił mu Jezus Chrystus – mówił bp Jan Piotrowski.

Data obchodzenia Dnia Misjonarzy Męczenników związana jest z męczeńską śmiercią arcybiskupa Oskara Romero 24 marca 1980 r.

– Misjonarze, których Kościół posyła jako głosicieli Dobrej Nowiny, w myśl słów Boskiego Misjonarze – „idźcie i nauczajcie wszystkie narody” – sami stają się często ofiarami nienawiści religijne, ideologicznej, napadów rabunkowych. Giną też za przekazywanie społecznego przesłania Ewangelii o potrzebie sprawiedliwości, wolności i prawdy – przypominał w swojej homilii Biskup Kielecki i podkreślił powszechność powołania misyjnego.

– Głoszenie Dobrej Nowiny to misja Kościoła jaką polecił mu Jezus Chrystus. Wpisana jest w jego naturę, jak przypomniał Sobór Watykański II. Nie jest to więc jakaś strategia, czy hobby, ale jego najważniejsze zadanie. Uczestnikami tego wyzwania są wszyscy ochrzczeni, bo jak pisał św. Jan Paweł II „na mocy Chrztu Świętego wszyscy jesteśmy misjonarzami”. Dlatego są wciąż kobiety i mężczyźni, siostry zakonne, wolontariusze świeccy, bracia zakonni podejmujący posługę w różnych dziedzinach potrzeb misyjnych, bo misje obejmują integralnie całego człowieka.

Tegoroczny Dzień Misjonarzy Męczenników przeżywamy pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego