Bp Jan Piotrowski modlił się za Niezłomnych

Msza św. w kieleckiej katedrze stanowiła centralny punkt tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kielcach.

– Wymazywanie prawdy z kart historii to największy błąd jaki człowiek popełnia, kierowany krótkowzrocznym interesem partyjnym, ideologicznym czy nawet religijnym – mówił biskup Jan Piotrowski.

W homilii, Pasterz naszej diecezji przypomniał realia epoki, w której walczyli Żołnierze Wyklęci. – Bezpardonowe wyroki spotykały tysiące żołnierzy niepodległościowego podziemia, walczących o wolną Polskę, która rękami piewców komunizmu i ich służalczych postaw, jak niekochana i wzgardzona matka, oddawana była pod bezwzględną dominację. Dlatego dziś w murach naszej jubileuszowej katedry modlimy się za ofiary tamtych czasów, ale też nie zapominamy o sprawcach tych haniebnych zbrodni – podkreślił biskup kielecki.

Zwrócił także uwagę na konieczność dbania o prawdę historyczną. – Bez miłosierdzia, które prowadzi do przebaczenia i pojednania nie ma prawdziwej historii. To jednak nigdy nie przekreśla potrzeby dziejowej sprawiedliwości, bowiem nic nie jest w stanie jej uśmiercić. Wymazywanie prawdy z kart historii to największy błąd jaki człowiek popełnia, kierowany krótkowzrocznym interesem partyjnym, ideologicznym czy nawet religijnym. Dziwne jednak jest to, że zwolenników takich zachowań wciąż nie brakuje. Taka postawa zamyka w sobie, nie otwiera na wyjście poza siebie, ale kurczowo trzyma się na fundamencie osobistej pychy, politycznej i tej najgorszej – ideologicznej. Ten stan choroby jest wyjątkowo niebezpieczny dla państwa i społeczeństwa, przyszłości obywateli i historii – zaznaczył biskup Jan Piotrowski i zauważył, że wyrządzone krzywdy wciąż czekają na sprawiedliwy osąd.

– Wiemy, że minione dni naszych bohaterów już nie powrócą. Nikt też nie ukoi bólu serca i nie otrze łez ich płaczących żon i matek, dzieci i przyjaciół, a nawet często z braku woli politycznej nikt nie odnajdzie ich grobów. Pytam cię dziś, Polsko: czy na to zasługują?

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć