Msza św. w kieleckiej katedrze stanowiła centralny punkt tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kielcach.
– Wymazywanie prawdy z kart historii to największy błąd jaki człowiek popełnia, kierowany krótkowzrocznym interesem partyjnym, ideologicznym czy nawet religijnym – mówił biskup Jan Piotrowski.
W homilii, Pasterz naszej diecezji przypomniał realia epoki, w której walczyli Żołnierze Wyklęci. – Bezpardonowe wyroki spotykały tysiące żołnierzy niepodległościowego podziemia, walczących o wolną Polskę, która rękami piewców komunizmu i ich służalczych postaw, jak niekochana i wzgardzona matka, oddawana była pod bezwzględną dominację. Dlatego dziś w murach naszej jubileuszowej katedry modlimy się za ofiary tamtych czasów, ale też nie zapominamy o sprawcach tych haniebnych zbrodni – podkreślił biskup kielecki.
Zwrócił także uwagę na konieczność dbania o prawdę historyczną. – Bez miłosierdzia, które prowadzi do przebaczenia i pojednania nie ma prawdziwej historii. To jednak nigdy nie przekreśla potrzeby dziejowej sprawiedliwości, bowiem nic nie jest w stanie jej uśmiercić. Wymazywanie prawdy z kart historii to największy błąd jaki człowiek popełnia, kierowany krótkowzrocznym interesem partyjnym, ideologicznym czy nawet religijnym. Dziwne jednak jest to, że zwolenników takich zachowań wciąż nie brakuje. Taka postawa zamyka w sobie, nie otwiera na wyjście poza siebie, ale kurczowo trzyma się na fundamencie osobistej pychy, politycznej i tej najgorszej – ideologicznej. Ten stan choroby jest wyjątkowo niebezpieczny dla państwa i społeczeństwa, przyszłości obywateli i historii – zaznaczył biskup Jan Piotrowski i zauważył, że wyrządzone krzywdy wciąż czekają na sprawiedliwy osąd.
– Wiemy, że minione dni naszych bohaterów już nie powrócą. Nikt też nie ukoi bólu serca i nie otrze łez ich płaczących żon i matek, dzieci i przyjaciół, a nawet często z braku woli politycznej nikt nie odnajdzie ich grobów. Pytam cię dziś, Polsko: czy na to zasługują?
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Procesy Beatyfikacyjne Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkanocna
– nr 20-24 (zwłaszcza w tym czasie).
Msza o powołania
w parafii Słomniki.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
Duszpasterstwo trzeźwości | Duszpasterstwo młodzieży | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | DA Zarażę Cię Bogiem | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl