Bp Jan Piotrowski na czuwaniu Wspólnot Margaretkowych

W piątek, 18 lutego 2022 r. w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach odbyło się kolejne czuwanie Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej. W tym szczególnym czasie radowaliśmy się obecnością wśród nas Pasterza naszej diecezji Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego.

Czuwanie rozpoczęliśmy się rozważaniami o Męce Pańskiej pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek, po których odbyła się Droga Krzyżowa.

Podczas konferencji sylwetkę patrona czuwania - bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przybliżył ks. Krzysztof Toboła - organizator czuwań. Przypominając sylwetkę tego wielkiego Polaka podkreślił rys patriotyzmu, który tak silnie objawiał się w postawie Kardynała. - „Być może dziś zupełnie inaczej wyglądałaby Polska, gdyby nie tamte wydarzenia, gdyby nie Prymas Wyszyński. Gdyby nie zawierzenie Matce Bożej wszystkich, całej Polski i wszystkich Polaków. Prymas Wyszyński robił wszystko, by Polska pozostała Polską, by ludzie zachowali wiarę, by przekazywali ją swoim dzieciom, by mieli odwagę żyć po chrześcijańsku, po Bożemu, byśmy byli wolni”. Następnie wspólnie odmówiliśmy Litanię do bł. Stefana Wyszyńskiego.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele pod przewodnictwem i z homilią Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Podczas Mszy św. towarzyszyły nam relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego, patrona czuwania.

Podczas homilii bp Jan Piotrowski odnosząc się do postawy Prymasa Tysiąclecia oraz nauczania papieża Franciszka, podkreślił rolę zwyczajnej, codziennej świętości każdego człowieka mówiąc: „Najbardziej czułą miarą świętości jest to, jak wiele w nas jest Chrystusa oraz na ile mocą Ducha Świętego kształtujemy nasze życie na podobieństwo Jego życia”.

W dobrym przeżyciu Eucharystii wspomogli nas również wierni z parafii Trójcy Świętej w Działoszycach oraz Wniebowzięcia NMP w Strawczynie, poprzez odczytanie Słowa Bożego oraz modlitwy wiernych.

Podczas czuwania przyrzeczenie modlitwy w intencji Księdza Biskupa Jana złożyła nowopowstała Wspólnota Margaretkowa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z Buska- Zdroju.

Po zakończeniu Mszy św. rozpoczęliśmy adorację Najświętszego Sakramentu. Następnie uczestniczyliśmy w Nowennie do Pana Jezusa Cierpiącego pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Zwieńczeniem naszej modlitwy było błogosławieństwo lourdzkie oraz Kompleta.

W czuwaniu wzięli udział wierni oraz kapłani z parafii:

- pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach (parafia katedralna) z Ks. Mateuszem Parobcem
- pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach z ks. Grzegorzem Pałysem
- pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju z ks. Tadeuszem Szlachtą
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Markiem Lutym oraz ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Wniebowzięcia NMP w Strawczynie z ks. Mateuszem Magierą
- pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach z ks. Łukaszem Durajem
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach z ks. Wojciechem Oczkowiczem
- pw. Trójcy Świętej w Działoszycach z ks. Damianem Jędrzejczykiem
- pw. Św. Piotra i Pawła w Koniuszy z ks. Wojciechem Czerwikiem
- pw. Wniebowzięcia NMP w Szańcu
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach