Bp Jan Piotrowski na Jasnej Górze: Uprawa ziemi jest wielkim i pięknym wyzwaniem

Drodzy rolnicy, życzę wam, abyście z odwagą świętego Józefa zawsze byli przy Jezusie i Jego Matce – Maryi – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Pielgrzymki Rolników Diecezji Kieleckiej na Jasnej Górze.

W tym roku, ze względu na pandemię, modlitewne spotkanie rolników miało charakter symboliczny, a do Częstochowy udała się jedynie diecezjalna delegacja. Centralnym punktem była Eucharystia, którą w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawił biskup Jan Piotrowski.

W homilii pasterz naszej diecezji nawiązał do charakteru tegorocznej pielgrzymki. – Jak dotąd każdego roku, od dwudziestu lat przeżywaliśmy pielgrzymkę i czuwanie rolników diecezji kieleckiej na Jasnej Górze. Dziś jest inaczej, ale wszyscy, jak ufam, całym sercem jesteśmy w tym niepowtarzalnym miejscu, gdzie bije kochające serce Maryi, Matki Jezusa Chrystusa, Bożego Syna i Naszego Pana i Odkupiciela – tłumaczył biskup Jan Piotrowski i przypomniał o istocie pracy rolników.

– Na całej kuli ziemskiej uprawa ziemi jest wielkim i pięknym wyzwaniem, które swoje korzenie znajduje w biblijnym życzeniu Boga-Stwórcy, aby człowiek stworzony na Jego podobieństwo panował nad światem i jego zasobami. Dotyczyło to całego świata ożywionej przyrody, tym samym ten wielki skarbiec stworzenia stał się Bożym darem dla człowieka – dodał biskup Jan Piotrowski.

W Roku Świętego Józefa biskup kielecki podał Opiekuna Rodziny jako przykład dla rolników. – Życzę wam, abyście z odwagą świętego Józefa zawsze byli przy Jezusie i Jego Matce – Maryi. Wprawdzie nie uprawiał roli, ale zawsze był odważny. Wam również potrzeba odwagi, aby nie tylko upominać się o swoje prawa, ale również kochać ziemię, waszą ziemię.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego