Bp Jan Piotrowski na opłatku z osobami niewidomymi

To już tradycja – Biskup Kielecki Jan Piotrowski wziął udział w spotkaniu opłatkowym Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach. Były kolędy, przemówienia, życzenia, ale również wręczenie odznaczeń.

Spotkanie rozpoczął Marian Zakrzewski, prezes PZN w Kielcach. Biskup Jan Piotrowski podkreślił, że w obecnych czasach takie wydarzenie jest szczególne cenne.

– Chciałbym pogratulować, że mimo pandemii spotykamy się już po raz kolejny. Ta inicjatywa sprawia, że jesteśmy razem dla siebie. Żyjemy w czasach pełnych niepokoju, chociaż osiągnęliśmy pewien komfort życiowy. Dokonuje się jednak nasza dehumanizacja – ludzie stają się obcy i nie mają dla siebie czasu. Nie ma jednak piękniejszych chwil, niż te kiedy ludzie są razem. Radość, szczęście i uśmiech, którego sobie życzymy muszą być jednak w nas. Są one wielkim darem Boga i Jego miłości – mówił Biskup Kielecki.

Nie zabrakło kolęd w wykonaniu studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – W zeszłym roku byłem na podobnej Wigilii w Domu Pomocy Społecznej w Krakowie. Wypowiadali się mieszkańcy. Te słowa zapadły mi w serce, ponieważ życzono sobie, aby Święta były częściej i aby w świecie pełnym chaosu i zła było więcej okazji do spotkań – ks. Jan Iłczyk, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach.

W trakcie spotkania wręczono także odznaczenia od Polskiego Związku Niewidomych. Jednym z odznaczonych był Marian Zakrzewski. – To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale również motywacja do dalszej i lepszej pracy – dodał.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wielu instytucji państwowych i samorządowych. – Dla was podstawowym celem funkcjonowania jest spotkanie. Ideą tych świąt jest bycie przy drugim człowieku. Życzę wam tego, żebyście w tych dniach Adwentu i okresie Świąt Bożego Narodzenia mieli świadomość, że trzeba znaleźć w sobie miejsce dla innych – tłumaczył senator Krzysztof Słoń.

tekst za: em.kielce.pl