Bp Jan Piotrowski odprawił Mszę św. na zakończenie Roku Pańskiego 2022

Spotykamy się w momencie, kiedy zamyka się kolejny tom historii dziejów ludzkich. Dziękujemy Bogu za dobra, których jesteśmy uczestnikami, a także za trudne chwile – powiedział, przewodnicząc Eucharystii na zakończenie roku kalendarzowego Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystia odbyła się w kieleckiej Katedrze ostatnim dniu 2022 roku. – Był to rok pewnych niespodzianek i dramatów. Jest wojna na Ukrainie, która daje o sobie znać we wszystkich dziedzinach naszego życia, również religijnego. Chrześcijanin to jednak człowiek nadziei. Zarówno w życiu społecznym, religijnym, jak i gospodarczym, wiele prób udało się nam przejść zwycięsko. Ufajmy, że nowy rok 2023, w który wkroczymy za kilka godzin będzie lepszy, z naszą odwagą, zrozumieniem świata i patrzeniem, że nie wszystko zrealizuje się tak, jak sobie to poukładamy. Człowiek potrzebuje pokory – powiedział bp Piotrowski, podsumowując miniony rok.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej. Oparł ją na nauczaniu zmarłego papieża Benedykta XVI. – To szczególna cecha nauczania papieża Benedykta, że jego wypowiedzi pozostają ponadczasowe. Zawsze warto do nich wracać i cieszyć się blaskiem prawdy, która z nich promieniuje. Przywołując je, możemy oddać hołd papieżowi, który pozostawił nam obfity skarbiec nauczania – zaznaczył kaznodzieja.

Proboszcz wskazał na hymn Te Deum, śpiewany podczas uroczystości kościelnych, także na zakończenie starego roku kalendarzowego. – Odnosząc się do niego, papież Benedykt XVI mówił „Hymn Te Deum, który dzisiejszego wieczora, na zakończenie intensywnego roku kalendarzowego wznosimy do Pana, jest hymnem dziękczynienia, który rozpoczyna się od  uwielbienia – „Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy” – i kończy się wyznaniem wiary – „W Tobie, o Panie, złożyłem nadzieję, nie będę zawstydzon na wieki”. Niezależnie od przebiegu tego roku, czy był on łatwy lub trudny, jałowy czy też owocny, dziękujemy Bogu. W śpiewanym dzisiejszego wieczora „Te Deum” zawarta jest głęboką mądrość, ta mądrość, która pozwala nam powiedzieć, że mimo wszystko istnieje w świecie dobro i to dobro ma zwyciężyć dzięki Bogu”.

Pod koniec Eucharystii odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo dziękczynno-błagalne.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia ks. Adama Kędzierskiego i galeria zdjęć