Bp Jan Piotrowski pobłogosławił nowych lektorów

Jedenastu nowych lektorów pobłogosławił Biskup Kielecki Jan Piotrowski w parafii Ducha Świętego w Kielcach. To członkowie wspólnoty Wojownicy Maryi.

Uroczystość miała miejsce podczas wieczornej Eucharystii. W swoim słowie, Pasterz naszej diecezji przypomniał o znaczeniu Słowa Bożego w życiu Kościoła. – Kościół jest wspólnotą wiary kształtowaną przez przyjęcie Słowa Bożego, które stając się ciałem przyszło zamieszkać pośród nas. Bóg pośród ludzi – to prawda zapowiedziana już w Starym Testamencie, w Księdze Wyjścia. Ta obecność i chwała realizuje się w Jezusie Chrystusie. Każda kultura jest godna Ewangelii, dlatego Słowo Boże nigdy nie jest ekskluzywne, ale jest Bożym darem dla wszystkich. Dopóty dopóki głosimy Ewangelię, rozumiemy i wierzymy, że Bóg kocha wszystkich ludzi bez wyjątku, a my jako wspólnota Kościoła jesteśmy w autentycznym momencie ewangelizacji. Życzę wam drodzy bracia, abyście byli zawsze głosem Dobrej Nowiny – mówił biskup Jan Piotrowski.

Po homilii odbył się obrzęd błogosławieństwa nowych lektorów – mężczyzn ze wspólnoty Wojownicy Maryi. Jak mówią, to dla nich wielkie wydarzenie.

– Dzisiejsza uroczystość ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ otrzymaliśmy błogosławieństwo do niesienia Słowa Bożego tam, gdzie pośle nas Maryja Niepokalana. Przyjmujemy wolę Boga i oddajemy mu nasze usta, aby to On przemawiał, a nie my. W swojej działalności skupiamy się na tym, aby formować mężczyzn do tego, by byli dobrymi ojcami i mężami. Kluczowe jest branie przykładu ze świętego Józefa i pójście za Jezusem Chrystusem. Dzisiaj jedenastu z nas otrzymało szczególne błogosławieństwo – mówi Paweł Saruga, lider Wojowników Maryi w Kielcach. Duszpasterzem Wojowników Maryi jest ksiądz Adam Kaczmarczyk, wikariusz parafii Ducha Świętego w Kielcach.

Lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm między czytaniami. Może także kierować uczestnictwem wiernych, podając potrzebne wyjaśnienia i zachęty lub przygotowując komentarze do odczytania przez innych usługujących.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć