Bp Jan Piotrowski poświęcił Dom Polsko-Ukraiński

Przy ulicy Urzędniczej 3 w Kielcach powstał Dom Polsko-Ukraiński. Ośrodek poświęcił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Będzie to miejsce integracji Polaków i Ukraińców. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach.

– Chodzi o spotkania poza pracą, po godzinie 15. Damy wszystkim możliwość organizacji przyjęć, warsztatów i nauki.  Chcemy by poczuli się tak jak w swoich domach, które musieli opuścić – tłumaczył Marcin Borowiec, opiekun ośrodka.

– Ten dom jest taką połową drogi, na której spotykają się przyjaciele. Przyjaźń to wielkie słowo, a szczególnie tam, gdzie jest dom. Wierzę, że będzie tu gościł Chrystus, który modlił się o jedność apostołów. Całym naszym zmartwieniem jest brak jedności. Potrzeba naszej życzliwości, serdeczności i ciepła – mówił Pasterz naszej diecezji.

Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” pomaga uchodźcom od lutego 2022 roku. Ośrodek jest kolejnym krokiem na rzecz osób, które uciekły przed wojną.

– Ta inicjatywa zrodziła się z chęci pomocy uchodźcom. Przyjęliśmy ich na samym początku wojny i daliśmy kompleksową pomoc. Udało się także zdobyć fundusze na ich aktywizację zawodową. To zainspirowało nas do zorganizowania takiego domu – wyjaśniał ks. prof. Andrzej Drapała, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”.

W uroczystym otwarciu wzięła udział m.in. Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. – Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa została podjęta. My, jako Zarząd Województwa, przeznaczyliśmy ogromne pieniądze na to, aby nasi bracia zza wschodniej granicy zostali zaopiekowani – podkreślała wicemarszałek.

Z kolei senator Krzysztof Słoń zwrócił uwagę, że będzie to doskonałe miejsce do budowania pozytywnych relacji. – W listopadowe przedpołudnie w Kielcach dzieje się dobro. Dziękuję za to, że wchodząc tutaj widziałem uśmiech u osób, które ten dom będą tworzyły – dodał.

W uroczystości wziął również udział Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagraniczny, Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski i Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć