Przy ulicy Urzędniczej 3 w Kielcach powstał Dom Polsko-Ukraiński. Ośrodek poświęcił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Będzie to miejsce integracji Polaków i Ukraińców. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach.
– Chodzi o spotkania poza pracą, po godzinie 15. Damy wszystkim możliwość organizacji przyjęć, warsztatów i nauki. Chcemy by poczuli się tak jak w swoich domach, które musieli opuścić – tłumaczył Marcin Borowiec, opiekun ośrodka.
– Ten dom jest taką połową drogi, na której spotykają się przyjaciele. Przyjaźń to wielkie słowo, a szczególnie tam, gdzie jest dom. Wierzę, że będzie tu gościł Chrystus, który modlił się o jedność apostołów. Całym naszym zmartwieniem jest brak jedności. Potrzeba naszej życzliwości, serdeczności i ciepła – mówił Pasterz naszej diecezji.
Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” pomaga uchodźcom od lutego 2022 roku. Ośrodek jest kolejnym krokiem na rzecz osób, które uciekły przed wojną.
– Ta inicjatywa zrodziła się z chęci pomocy uchodźcom. Przyjęliśmy ich na samym początku wojny i daliśmy kompleksową pomoc. Udało się także zdobyć fundusze na ich aktywizację zawodową. To zainspirowało nas do zorganizowania takiego domu – wyjaśniał ks. prof. Andrzej Drapała, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”.
W uroczystym otwarciu wzięła udział m.in. Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. – Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa została podjęta. My, jako Zarząd Województwa, przeznaczyliśmy ogromne pieniądze na to, aby nasi bracia zza wschodniej granicy zostali zaopiekowani – podkreślała wicemarszałek.
Z kolei senator Krzysztof Słoń zwrócił uwagę, że będzie to doskonałe miejsce do budowania pozytywnych relacji. – W listopadowe przedpołudnie w Kielcach dzieje się dobro. Dziękuję za to, że wchodząc tutaj widziałem uśmiech u osób, które ten dom będą tworzyły – dodał.
W uroczystości wziął również udział Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagraniczny, Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski i Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Pacanów.
† Lucjan Czechowski 1985
† Antoni Michoński 1986
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl