Bp Jan Piotrowski sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się Triduum Paschalne – najważniejszy czas w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Eucharystię w Bazylice Katedralnej sprawował Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W homilii Biskup Kielecki przypomniał istotę Eucharystii i kapłaństwa. – Z pewnością nasz świat, ten bardzo nam bliski w rodzinach, małżeństwach, parafiach, wspólnotach zakonnych i kapłańskich, ale i ten daleki byłby całkowicie innych, gdybyśmy postępowali tak jak uczy nas Jezus Chrystus. Nie patrzmy więc na innych, ale sami podejmijmy drogę dobra i niech każda Msza Święta uzdalnia nas, aby światu ukazywać Jezusa Chrystusa i Jego miłość świadectwem wiary i naszych uczynków – mówił Pasterz naszej diecezji.

Po homilii odbył się tradycyjny obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, a wśród nich wiernym i klerykom.

Na zakończenie Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ciemnicy, a ołtarz główny obnażony.

Przypomnijmy, że w Wielki Czwartek wierni w szczególny sposób wspominają ustanowienie Eucharystii i daru kapłaństwa. W liturgii podkreślane jest również Chrystusowe przykazanie miłości braterskiej.

Jutro centralnym punktem będzie Liturgia Męki Pańskiej. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć