Bp Jan Piotrowski uczestniczył w obradach Konferencji Episkopatu Francji

Od 3 do 8 listopada 2023 r. w Lourdes odbywa się zebranie Konferencji Episkopatu Francji. Jako delegat Episkopatu Polski bierze w nim udział Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Konferencja Biskupów Francji składa się ze wszystkich kardynałów, arcybiskupów i biskupów Francji oraz delegatów z poszczególnych krajów i zaproszonych gości. Wszyscy spotykają się dwa razy w roku na zwyczajnym zgromadzeniu plenarnym. Spotkania w Lourdes pozwalają im na wspólną refleksję nad kwestiami dotyczącymi Kościoła i społeczeństwa francuskiego.

Głównymi tematami, nad którymi pochylają się obecnie kardynałowie, arcybiskupi, biskupi oraz wierni świeccy są:

- podsumowanie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, w których uczestniczyło 45 tyś młodych ludzi z Francji. Episkopat wyraził wdzięczność za ich radość i entuzjazm wiary w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie;

- spotkanie śródziemnomorskie w Marsylii i kończąca to spotkanie wizyta Ojca Świętego Franciszka. Episkopat Francji wyraził wdzięczność za owocny czas spotkania i modlitwy wraz z Papieżem Franciszkiem;

- konsystorz, podczas którego mianowano kardynałami Mgr François Bustillo i Mgr Christophe Pierre, był to wspaniały momentem dumy dla Korsyki i całej Francji, Hiszpanii i franciszkanów, dla Saint Malo;

- spotkanie Kérygma, które odbyło się dwa tygodnie temu w Lourdes. Było ono konstruktywne, pełne nadziei oraz budujące wiarę, za które biskupi wyrażają głęboką wdzięczność Krajowej Służbie Katechezy i Katechumenatu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji przesłał życzenia i gratulacje nowym biskupom, którzy niedawno wstąpili do Kolegium Biskupiego: mi. Mgr Loïc Lagadec, biskupowi pomocniczemu w Lyonie oraz podziękował wszystkim pasterzom, którzy przeszli na emeryturę.

Ważnym tematem tej sesji zgromadzenia biskupów jest sytuacja trwających konfliktów zbrojnych i nie tylko na Ukrainie, Bliskim Wschodzie czy w Etiopii, Sudanie i Sudanie Południowym, gdzie trwają straszliwe akty przemocy przez które ludność bardzo cierpi z powodu braku środków do życia. Mgr Éric de Moulins-Beaufort wyraził solidarność z tymi krajami i zapewnił o modlitwie w intencji wszystkich, których dotykają skutki konfliktów i wojen.

Trwające prace Episkopatu Fracji będą jednoczyć także trzy główne kierunki: misja, przemiana duszpasterska naszych diecezji i naszej Konferencji, przyjmowanie dorosłych ofiar nadużyć seksualnych przez osoby duchowne i świeckie.

Opracował: ks. Michał Glin
Parafia Trójcy Świętej w Lyonie