Bp Jan Piotrowski udaje się do Angoli i Republiki Konga

Biskup Kielecki Jan Piotrowski wylatuje 26 stycznia do Kongo i Angoli. Spędzi tam ponad trzy tygodnie. W tym czasie odwiedzi polskie placówki misyjne, m.in. te, w których sam posługiwał jako misjonarz w Republice Konga. Podobne wizyty u polskich misjonarzy, Biskup Kielecki odbywa regularnie, jako przewodniczący Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski.

W Republice Konga odwiedzi m.in. grób polskiego męczennika, ks. Jana Czuby, który został tam zamordowany 25 lat temu. Natomiast 5 lutego weźmie udział w jubileuszu 50-lecia obecności tarnowskich misjonarzy w tym kraju. Główne uroczystości odbędą się w stolicy, Brazzaville, w prowadzonej przez Polaków parafii Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia. Podczas rocznicowej Mszy św., biskup Jan Piotrowski wygłosi homilię. Do zgromadzonych zwróci się w miejscowym języku.

– W tej części dawnej diecezji, językiem mówionym jest język munukutuba. To daje mi wiele satysfakcji, że będę mógł dla tych ludzi odprawiać Mszę św. i głosić słowo Boże w języku dla nich zrozumiałym, aczkolwiek urzędowy język francuski także jest tam dość popularny. Wygłoszę przekrojowe słowo, nawiązujące do udziału polskich misjonarzy w dziele ewangelizacji Konga, do bolesnych wydarzeń, jak morderstwo kardynała Emile Biayendy w 1977 roku, czy wojny domowej – zapowiada.

Biskup przyznaje, że Kongo jest ziemią drogą jego sercu, związaną na zawsze z jego kapłańską młodością. – To jest niczym nie zasłużoną nagrodą, zwłaszcza, jeśli się spotyka ludzi, którzy pamiętają, uśmiechną się, będę mógł z nimi porozmawiać w ich języku, to jest taki przedsionek do nieba – uśmiecha się biskup.

Z Konga, biskup Jan Piotrowski uda się do Angoli. – Jest to jeden z krajów, który dość późno otrzymał niepodległość, targany wojną domową, upadkiem gospodarczym. Ta podróż po kraju, który liczy ponad 1,3 mln km kwadratowych powierzchni, ma też pewną trudność. Do tego, jest to pora deszczowa, więc trzeba być przygotowanym na wiele niespodzianek. Jednak mam świadomość, że będąc pod opieką pracujących na miejscu misjonarzy, zawsze jedzie się bezpiecznie – dodał biskup.

Wizyta Przewodniczącego Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski to także okazja do przedstawienia sytuacji placówek misyjnych i najważniejszych potrzeb. Biskup Jan Piotrowski zwraca uwagę, że także wierni z diecezji kieleckiej regularnie wspierają misje, za co jest im bardzo wdzięczny.

– W Kongu partycypowaliśmy, na miarę naszych możliwości, w budowie nowej parafii św. Jana Pawła II w stolicy, gdzie też będę miał okazję odprawić Mszę św. Natomiast posługujący w Angoli ks. Edward Sito, werbista, otrzymał od nas wsparcie na odbudowę seminarium – dodaje.

W 99 krajach na całym świecie posługuje obecnie ponad 1750 misjonarzy z Polski. Są to zarówno księża, zakonnicy i siostry zakonne, jak i osoby świeckie. Natomiast w krajowym Centrum Formacji Misyjnej obecnie do wyjazdu przygotowuje się kolejnych 26 osób.

tekst za: radiokielce.pl