Bp Jan Piotrowski: W Eucharystii aktualizuje się tajemnica odkupienia

Eucharystia to źródło łaski i dar, jaki Kościół otrzymał od Chrystusa, swojego Pana - mówił w homilii Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który 2 lutego 2022 r. przewodniczył Eucharystii odpustowej w kościele Ofiarowania Pańskiego w Warszawie.

Biskup przypomniał za św. Janem Pawłem II, że „Eucharystia to dar najważniejszy i nie ogranicza się do historycznych wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat (…). W Eucharystii aktualizuje się tajemnica odkupienia”.

Ordynariusz kielecki zauważył, że „w każdym ludzkim powołaniu: małżeńskim, rodzinnym, kapłańskim, zawodowym, społecznym i politycznym potrzeba troski o swoje wnętrze, o życie w prawdzie, bo tylko prawda ma moc wyzwoleńczą”. Za św. Teresą Benedyktą od Krzyża biskup przypomniał, że „każdy kto szuka prawdy, zawsze dochodzi do Boga”.

- Nikt nie może mieć Chrystusa wyłącznie dla siebie. Mogę Go mieć dla siebie, aby się nim dzielić ze wszystkimi – mówił biskup kielecki nawiązując do historycznego dnia Ofiarowania Jezusa w świątyni. – Potrzeba nam odnowy przymierza zawartego z Bogiem w momencie Chrztu świętego. Razem z Chrystusem możemy odnieść zwycięstwo i pokonać szatana – dodał biskup. 
Kielecki ordynariusz przywołał także postać nowego polskiego błogosławionego, kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Był pasterzem ludu. Prosił, abyśmy jako chrześcijanie pamiętali, że tylko Bóg daje siłę i wzrost, a przyszłość należy do odważnych ludzi, którzy ufają i potrafią kochać, a nie do tych, którzy nienawidzą.

- Niech więc Matka naszego Pana i Odkupiciela uczy nas, jak iść odważnie przez życie z Jezusem Chrystusem, bo tylko On jest drogą, prawdą i życiem – mówił na zakończenie bp Jan Piotrowski.

Parafia Ofiarowania Pańskiego erygowana została przez kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski dekretem z dnia 2 lutego 1988 r. Zanim to jednak nastąpiło, zaczęły tu powstawać zręby ośrodka duszpasterskiego. Pierwszy duszpasterz ks. Włodzimierz Kucharski wystąpił do władz miasta z prośbą o lokalizację budowy kościoła. Władze zwlekały, a na dodatek nakazały eksmisję z pomieszczeń piwnicznych, zarzucając, że zostały one wynajęte w celu katechizacji, a nie jako miejsce sprawowania liturgii. Mimo tego nakazu, dzięki wytrwałości proboszcza i parafian, Msze św. sprawowane były dalej.

Kościół usytuowany jest w południowej części dzielnicy Ursynów, na koronie skarpy kabackiej u zbiegu ulic Stryjeńskich i Belgradzkiej. Obiekt tradycyjny, wzorowany na stylu romańskim. Bryła zwarta, trzynawowa z dominującą nawą główną oraz przybudowaną absydą, nawą boczną, dwiema kaplicami, zakrystią, kruchtą i wieżą – dzwonnicą.

xmhas