Bp Jan Piotrowski w Pińczowie: Miłosierdzie niesie nadzieję i uzdrowienie

Dzięki łasce otrzymanej na Chrzcie Świętym, wszyscy jesteśmy świadkami Jezusa Zmartwychwstałego. A dziś, w drugą niedzielę Wielkanocną, jesteśmy także świadkami Jezusa Miłosiernego – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas homilii w Parafii Miłosierdzia Bożego w Pińczowie.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to, choć jest jednym z najmłodszych w kalendarzu liturgicznym, ukazuje jedną z najważniejszych prawd chrześcijaństwa.

– Szczególny udział w świadectwie wiary Jezusa Miłosiernego ma parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Pińczowie, która w tym roku obchodzi 30. rocznicę jej ustanowienia. Dla człowieka o sercu otwartym na Boże działanie miłosierdzie jest czymś doświadczalnym, osobistym i bliskim, niosącym nadzieję i uzdrowienie. Źródłem tego miłosierdzia  oraz jego najdoskonalszą osobą jest Jezus Chrystus. W Jezusie Chrystusie, Naszym Panu i Odkupicielu  miłosierdzie jest najpiękniejszym obliczem kochającego Ojca. Boga kochającego bez uprzedzenień każdego człowieka – mówił podczas homilii biskup kielecki Jan Piotrowski. – Bóg wie co mówi do człowieka, ale bez wiary nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć – dodał biskup Piotrowski.

Parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Pińczowie erygował bp Stanisław Szymecki 28 kwietnia 1991 r. Plac pod budowę kaplicy poświęcił bp Jan Gurda. W 1994 r. powstał tam dom parafialny. W 1997 r. rozpoczęto budowę świątyni. Projekt jednonawowego kościoła wykonało małżeństwo architektów z Gdańska: Marian i Krystyna Sztafrowscy. Pierwsza Msza Święta pod przewodnictwem bpa Kazimierza Ryczana została tam odprawiona 30 maja 2004 r. W ołtarzu głównym umieszczony został obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez rodzimego artystę, Ryszarda Pozłótkę. W bocznej kaplicy św. Faustyny Kowalskiej znajdują się wizerunek i jej relikwie. W 2009 roku obok kościoła wzniesiono dzwonnicę zwieńczoną krzyżem.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego