Bp Jan Piotrowski w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu: Tylko Bóg jest Panem życia

Od chwili poczęcia, życie każdej istoty ludzkiej musi być uszanowane w sposób absolutny – mówił w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas Mszy św. w intencji rodzin i obrony życia Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Modlitewne spotkania odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Eucharystię poprzedziła m.in. specjalna konferencja. Mszy Świętej przewodniczył biskup Jan Piotrowski. W homilii nawiązał do aktualnej sytuacji międzynarodowej. – Jeśli w ostatnich dziesięcioleciach nie ustajemy w modlitwie i walce o życie to szczególnego znaczenia to wyzwanie nabiera w tych dniach, kiedy na Ukrainie toczy się wojna wywołana obsesją człowieka, który stanął ponad wszelkim prawem Bożym i ludzkim. W tej sytuacji i wielu jej podobnych, ale już zapomnianych i zepchniętych do ludzkiej księgi obojętności, nikt na świecie nie może być obojętnym. Ludzkie życie to wielki Boży dar gdziekolwiek przychodzi na świat i gdziekolwiek ma miejsce jego wzrost i jego życiowej realizacji – tłumaczył Biskup Kielecki.

Pasterz naszej diecezji przypomniał, że życie jest święte od samego początku. – Od chwili poczęcia, życie każdej istoty ludzkiej musi być uszanowane w sposób absolutny, ponieważ jest ono jedynym stworzeniem jakiego Bóg chciał i tym stworzeniem, któremu nadał podobieństwo do siebie. Co więcej, dusza rozumna każdego człowieka jest bezpośrednio stworzona przez Boga i nosi obraz swojego Stwórcy i dlatego życie ludzkie jest święte, ponieważ od początku swojego istnienia nosi w sobie ślad Bożego działania i pozostaje w takiej niepowtarzalnej relacji do Boga Stwórcy w jakiej nie są żadne inne stworzenia. Sam Bóg jest Panem życia i nikt nie ma prawa, aby ktokolwiek rościł sobie prawo do zniszczenia ludzkiej osoby – wyjaśniał biskup Jan Piotrowski i podkreślił fundamentalne znaczenie rodziny w społeczeństwie.

– Jeśli nie pogodzimy się z naszą historią to nie zrobimy następnego kroku, ponieważ zostaniemy  zakładnika mi naszych oczekiwań i wynikających z nich rozczarowań. A czasem te rozczarowania mają dramatyczny charakter. Jak każde dziecko, również Jezus wszedł w naszą historię przez rodzinę. Pracował i kochał ludzkim sercem, a narodzony z Maryi Dziewicy stał się jednym z nas, we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu. Objawił się w rodzinie i poprzez rodzinę, w której żył i wzrastał będąc posłuszny Maryi i Józefowi. W tych okolicznościach koniecznie pytajmy: czy jako chrześcijańscy ojcowie i matki oraz wszyscy, którzy towarzyszymy rodzinom opieką duszpasterską, socjalną i prawną widzimy nadal jej piękno i powołanie, autonomię i niezbywalne prawa naturalne i konstytucyjne, aby przetrwała jako ludzka wspólnota? Rodzina to dla wielu społeczeństw coś bardzo cennego. Cenniejszego niż samochód, brylanty, czy nawet nowy dom. Bo tam gdzie jest prawdziwa rodzina, tam jest też miejsce na prawdziwą miłość.

Na zakończenie Mszy Świętej Biskup Kielecki modlił się w intencji pokoju przed obrazem św. Józefa.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego