Bp Jan Piotrowski w uroczystość św. Józefa: Trzeba wiedzieć, kim jest człowiek

Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył odpustowej Mszy św. w kościele św. Józefa, Oblubieńca NMP na kieleckim Niewachlowie. Było to zarazem rozpoczęcie ustanowionego przez papieża Franciszka Roku Rodziny oraz przekazanie figury św. Józefa do peregrynacji w domach parafian.

– Tegoroczna uroczystość ku czci świętego Józefa w Kościele powszechnym, ale również i w tej parafii Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny jest wyjątkowa, bowiem obchodzimy ją w roku poświęconym temu świętemu. Ogłosił go Ojciec Święty Franciszej pięknym listem zatytułowanym "Patris Corde" - "Ojcowskim sercem" – przypomniał na początku homilii biskup.

Następnie Pasterz naszej diecezji przybliżył postać patrona parafii – Pojawił się on na progu Starego i Nowego Testamentu, małżonek Maryi, matki Jezusa Chrystusa. Bóg powołał go, aby był opiekunem Bożego Syna. Stajemy przed wielką tajemnicą, zadajemy sobie pytanie - jak to możliwe? Dla Pana Boga wszystko jest możliwe, więc wprowadził go łaskawie w tajemnicę wiary, znając jego sprawność serca i umysłu oraz otwartość na działanie Bożej łaski.

Hierarcha poruszył także temat ideału rodziny, który słabnie we współczesnym świecie – Jeszcze do niedawna rodzina była czymś niebywale szanowanym, gdzie małżonkowie - kobieta i mężczyzna, w swoich własnych kulturach, religiach i obyczajach wybierali wspólną drogę życia. Ideał macierzyństwa i ojcostwa owocował potomstwem, a w konsekwencji rodzicielstwem wobec swoich synów i córek. Dla rodzin chrześcijańskich najważniejsze było dobre wychowanie dzieci, związane z chrztem dzieci, wychowaniem do wiary w domu rodzinnym, wspólna modlitwa, posłanie dzieci na katechezę, wspólne uczestnictwo w niedzielnej Mszy świętej – podkreślił.

- Świat tego nie akceptuje, stara się niejako zdemolować ten Boży porządek, aby instruować ludzi młodych, jak mają postępować. Bo świat dziś nie uczy, tylko instruuje. A przecież nikt z nas nie jest robotem, maszyną. Nie wystarczy przeczytać instrukcji, ale trzeba wiedzieć, kim jest człowiek – zauważył. – Zabierzcie głos i powiedzcie, że współczesny świat nie mówi całej prawdy o człowieku w neoliberalnych ruchach. Odebrać człowiekowi ludzką twarz, odebrać rodzinie dzieci, wprowadzić w świat kulturowy i obyczajowy zamęt - ku temu zmierza Europa i Polska?

Eucharystia zakończyła się odmówieniem litanii do świętego Józefa oraz przekazaniem peregrynacyjnej figury patrona pierwszej rodzinie.

– Dzierży Bazylikę Świętego Piotra, a więc uosabia Kościół Powszechny. W modlitwie, którą przygotowaliśmy, modlimy się do św. Józefa jako patrona Kościoła powszechnego, ale powierzamy także sprawy rodziny – wyjaśnił ks. Tadeusz Skolimowski, proboszcz parafii.

– Figurę ustawimy na centralnym miejscu w salonie. Na czas nawiedzenia planujemy wspólną modlitwę - mówią państwo Żesławscy, którzy otrzymali ją jako pierwsi. Dodają, że zaproszą też najbliższą rodzinę.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć