Bp Jan Piotrowski w Wiślicy: Wsłuchajmy się w głos Maryi

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Keleckiego Jana Piotrowskiego zakończyła Wielki Odpust w Wiślicy. Liturgii towarzyszyła III Diecezjalna Pielgrzymka do wiślickiego Sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej.

– Kiedy przypatrzymy się uważnie, to widzimy, że pielgrzymek do tego czcigodnego miejsca było bardzo dużo. Od początku obecności cudownej figury, pielgrzymowali królowie - Władysław Łokietek, Władysław Jagiełło, św. Jadwiga, książęta i duchowni, dzieci i młodzież, zdrowi i chorzy. Tę listę aktualizują każdego roku od 39 lat pielgrzymi kieleccy, pieszej pielgrzymki na Jasną Górą oraz różne pielgrzymki diecezjalne i indywidualne. Dziś cieszę się razem z wami, że wciąż w tysiącach serc ludzi żyje  głębokie pragnienie wsłuchania się w ciepły głos Maryi Matki Jezusa Chrystusa, naszego Pana – mówił podczas homilii bp Piotrowski.

– Warto zauważyć, że sanktuaria Maryjne na całym świecie, również te w diecezji kieleckiej, mają tą samą Matkę Jezusa Chrystusa, nawet jeśli jej wyobrażenia są zdecydowanie różne. Są bowiem obrazy wielkich mistrzów, inne są proste, są figury drewniane i kamienne, jak ta nasza najpiękniejsza, którą czule nazywamy Uśmiechniętą Madonną Wiślicką, czasem też Łokietkową. Jednak w każdym sanktuarium Maryjnym wybrzmiewa ta dobra rada Maryi "uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie" (J 2, 5) – dodał biskup.

Jak zaznaczył ks. prałat Wiesław Stępień, Wielki Odpust Wiślicki połączony z pielgrzymką to ogromne przeżycie dla parafian i osób, które tu przybywają, choć w tym roku uroczystości ze względu na pandemię są skromniejsze.

– Bazylika Narodzenia NMP w Wiślicy to wyjątkowe miejsce. Tutaj już w X w. istniał kościół, a w IX w. został udzielony chrzest w obrządku wschodnim. W centrum kolegiaty wiślickiej znajduje się Madonna Łokietkowa, a w tym roku obchodzimy 700-lecie koronacji Władysława Łokietka. Modlitwa króla w Wiślicy była tak ważnym wydarzeniem, że od jego imienia Matka Boża wzięła przydomek – dodaje ks. Stępień.

Na wiślickim odpuście w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przed wiekami kilkakrotnie gościła św. Jadwiga, królowa Polski, a także Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki i św. Kinga. W prezbiterium zachował się również cenny fresk przedstawiający scenę narodzenia Maryi, obrazujący tytuł wiślickiej bazyliki.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć