Bp Jan Piotrowski: Weterani są dla nas wspaniałymi przewodnikami

„To co piękne w bohaterstwie polskich żołnierzy, to nie brawura, ale miłość do Matki Ojczyzny" – mówił podczas Mszy św. z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Eucharystia zapoczątkowała wojewódzkie obchody pamięci o tych, którzy walczyli w obronie naszego kraju.

Pasterz naszej diecezji przewodniczył Najświętszej Ofierze w intencji Ojczyzny, która odprawiona została w kieleckiej katedrze. W swojej homilii biskup kielecki zwrócił uwagę na źródło bohaterstwa tak wielu weteranów.

– „Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar naszych bohaterskich żołnierzy, dla których wezwanie „Bóg, Honor i Ojczyzna” było niekwestionowaną świętością. Czymś, co wyznaczało absolutnie aksjologię działań, poświęcenia, ofiary aż do ofiary z własnego życia. To co piękne w bohaterstwie polskich żołnierzy, to nie brawura, ale miłość do Matki Ojczyzny. Tej miłości trzeba się uczyć przez całe życie, aby w chwilach próby nie zejść z pola walki" – tłumaczył bp Piotrowski i przypomniał o fundamentach umiłowania swojego kraju.

– „Gdzie tej miłości można się nauczyć? Jedynie w dobrej, szlachetnej, pełnej wiary i patriotyzmu rodzinie. Nie będzie prawdziwych bohaterów w naszej ojczyźnie i na świecie, jeśli zabraknie prawdziwej rodziny. Taka miłość do Ojczyzny potrzebuje także autentycznej i dojrzałej wiary" – dodał hierarcha

Biskup kielecki przypomniał również, że weterani są dla nas najlepszymi przykładami życia i poświęcenia. – „Niezłomni bohaterowie wciąż wydają owoce. Są dla nas wspaniałymi przewodnikami tego, jakimi mamy być ludźmi. Zakorzenionymi w Bogu, miłości dla ojczyzny, dla której warto oddać swoje życie".

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się do Wojewódzkie Domu Kultury, gdzie kontynuowano obchody Dnia Weterana.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć