Bp Jan Piotrowski wprowadził relikwie św. Rity do kościoła w Żębocinie

W środę, 24 maja 2023 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski dokonał wprowadzenia relikwii św. Rity do kościoła w Żębocinie. Uroczystość wpisała się w Misje Święte, które w parafii głosi ks. dr Lucjan Bielas z Krakowa.

W żębocińskiej parafii uczczono także 770 rocznię kanonizacji św. Stanisława ze Szczepanowa, który według przekazów historycznych był proboszczem parafii w Żębocinie i właśnie w tym miejscu mógł się rozpocząć jego konflikt z Bolesławem Śmiałym. Parafianie i pielgrzymi uczcili także 123. rocznicę kanonizacji św. Rity z Cascii, której kult rozwija się w Żębocinie od 2021 r. Czciciele św. Rity każdego 22 dnia miesiąca gromadzą się na Mszy św. z poświęceniem róż i owoców figowca, które są związane z życiorysem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.

Liturgia rozpoczęła się procesją z relikwiami św. Rity. Następnie proboszcz parafii ks. Krzysztof Olszewski przybliżył życiorys świętej z włoskiej Umbrii, a także wyraził wdzięczność Bożej Opatrzności za życie i posługę św. Stanisława, szczególnego patrona tego miejsca. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski w koncelebrze z kapłanami z diecezji kieleckiej oraz archidiecezji krakowskiej i katowickiej.

W homilii bp Piotrowski wskazał na potrzebę ciągłego podążania śladami świętych, których przykłady są wciąż aktualne. – Niech wstawiennictwo świętych, którego przyzywamy w Credo ożywia naszą wiarę i zachęca nas, abyśmy podążali drogami świętych.

Kaznodzieja wskazał na Maryję jako przykład w drodze do świętości. – Przewodniczką niech będzie nam Maryja, która prowadzi nas do swojego Syna Jezusa Chrystusa, który jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki.

Pasterz Kościoła Kieleckiego podzielił się także świadectwem związanym z posługą misyjną w Kongo. Wspomniał o kapłanie z zakonu misjonarzy Ducha Świętego, który po 25 latach przymusowej nieobecności w swojej placówce misyjnej, mówiąc do wiernych kazanie mógł z nadzieją patrzeć im prosto w oczy. Mógł tak uczynić, ponieważ pomimo wielu zmian cywilizacyjnych i ustrojowych Chrystus, którego kiedyś głosił na tej ziemi pozostał niezmienny. Bp Piotrowski przypomniał, że kiedy przed wiekami był w Żębocinie św. Stanisław, biskup i męczennik nie głosił innej Ewangelii niż ta, która została przekazana przez Chrystusa. – Nie ma innej Ewangelii, jest tylko ta Jezusa Chrystusa naszego Pana i Odkupiciela. Wszyscy, którzy za Nim idą jako za Dobrym Pasterzem, idą zawsze drogą prostą. Tego wam ze szczerego serca życzę.

Na zakończenie Mszy św. zostało odprawione nabożeństwo ku czci św. Rity. Biskup Kielecki dokonał także obrzędu poświęcenia róż i owoców figowca, które są symbolami świętej. Następnie wszyscy wierni mieli okazję uczczenia relikwii św. Rity.

W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, województwa małopolskiego oraz władz samorządowych Proszowic i Nowego Brzeska. Na wspólną modlitwę przybyli czciciele św. Rity z okolicznych parafii, a także zorganizowana grupa parafian z Naramy w dekanacie skalskim. W uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe oraz Strażacka Orkiestra Dęta „Błysk”.

W parafii powstaje projekt religijno-kulturalny „Żębocin – Polska Umbria”. Jego celem jest rozpowszechnienie kultu świętej Rity w lokalnej społeczności a także walorów kulturalnych związanych z postacią Ludwika Hieronima Morstina – właściciela pałacu w pobliskich Pławowicach. W tym miejscu przed II wojną światową spotykali się polscy pisarze i poeci. Literaci określili wtedy ten region polską Umbrią. Dzięki realizacji projektu parafia nawiązuje współpracę z Ambasadą Republiki Włoskiej w Warszawie i Konsulatem w Krakowie.

Czciciele św. Rity spotykają się w Żębocinie na wspólnej modlitwie każdego 22 dnia miesiąca (przez cały rok) o godz. 18.00. Najpierw sprawowana jest Msza św. w intencji próśb i podziękowań kierowanych do Boga przez wstawiennictwo św. Rity. Następnie odbywa się nabożeństwo z litanią oraz błogosławieństwem róż i owoców figowca.

al. Maciej Żywot

Foto: Krzysztof Łakomski