Bp Jan Piotrowski wręczył stypendia im. Biskupa Czesława Kaczmarka

15 uczniów szkół średnich z diecezji kieleckiej otrzymało stypendia im. Biskupa Czesława Kaczmarka. Są one przyznawane przez diecezję kielecką od 10 lat. Jednorazowe wsparcie otrzymują uzdolnieni uczniowie z uboższych rodzin, wyznający także chrześcijańskie wartości.

Fundusz Stypendialny im. Biskupa Czesława Kaczmarka został powołany dekretem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Ofiarodawcami są księża – przypomina bp Marian Florczyk, przewodniczący Rady Funduszu.

– To kapłani, którzy w sposób dobrowolny ofiarowują pieniądze na rzecz zdolnej, dobrze uczącej się młodzieży, ale niemającej odpowiednich możliwości finansowych do zaspokojenia potrzeb intelektualnych i rozwoju. Dlatego przychodzimy z pomocą tym dzieciom i ich rodzinom. Jestem bardzo wdzięczny księżom za ich dobrowolne wsparcie – podkreśla biskup.

W tym roku jednorazowe wsparcie dla każdego stypendysty wyniesie 2 tys. zł.

– Przyznaliśmy także trzy stypendia ufundowane dla dzieci o pewnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej. Choć nie mają one tak wysokich ocen, to ze względu na ich możliwości, chcemy docenić także ich wysiłki i wesprzeć w ich staraniach o rozwój własnych umiejętności – podkreśla bp Florczyk. Dodaje, że stypendia są jedną z form zachowania pamięci o biskupie Czesławie Kaczmarku, który miał plany założenia w Kielcach Instytutu Wyższej Kultury Chrześcijańskiej.

– Mam nadzieję, że z naszych stypendystów wyrosną wartościowi dorośli ludzie, którzy będą chcieli służyć społeczeństwu swoją wiedzą, dobrem, sercem – dodaje.

Stypendia wręczył założyciel funduszu, bp Jan Piotrowski. Przyznaje, że młode pokolenie prawdopodobnie niewiele wie o księdzu biskupie Czesławie Kaczmarku, który zmarł 60 lat temu.

– Takim żywym, skromnym pomnikiem jest ten Fundusz Stypendialny im. Bp. Czesława Kaczmarka, który gromadzi środki na stypendia. Bo rzeczywiście, jest pomnik i tablica pamiątkowa biskupa Kaczmarka, ale to co jest w sercach jest największym wyrazem wdzięczności. Człowiek żyje, jak żyje w ludzkim sercu, we wspomnieniach, konferencjach, wydarzeniach. Ks. bp Czesław Kaczmarek absolutnie zasługuje, aby być wspominany przy różnych okazjach. A tą najpiękniejszą, doroczną, jest właśnie wręczenie tych stypendiów. Pierwszy zastrzyk dla tego funduszu to była ofiara kapłanów w wysokości łącznej ok. 100 tys. złotych. Co roku te wpłaty pozwalają nam, aby wesprzeć kolejnych uzdolnionych młodych ludzi – mówi bp Piotrowski.

Z okazji jubileuszu Funduszu Stypendialnego im. Biskupa Czesława Kaczmarka, dziś w Kielcach spotkali się stypendyści wszystkich edycji. Najpierw wzięli udział we Mszy św. pod przewodnictwem bpa Mariana Florczyka, a następnie obejrzeli film pt. „Czesław Kaczmarek – biskup niezłomny”. Potem bp Jan Piotrowski wręczył stypendia tegorocznym laureatom. Spotkanie zakończył poczęstunek.

Lista osób, którym Rada Funduszu Stypendialnego Ks. Biskupa Czesława Kaczmarka w dniu 21 września 2023 r. przyznała stypendium:

Lp. Nazwisko i imię stypendysty:

1. ADAMSKI MICHAŁ
  2. BLUMA WIKTORIA
  3. CIUPKA MIŁOSZ
  4. DETKA GABRIELA
  5. LICHOSIK IZABELA
  6. MYSIOR MARCIN
  7. OBARA MAGDALENA
  8. OSTAP NATALIA
  9. PAŁYGA KINGA
10. SMOLEŃ NATALIA
11. SOBCZYŃSKA JOWITA
12. TURCZYN KACPER
13. WĘGRZYN WIKTORIA
14. WIRACKI KRZYSZTOF
15. ZALAS MARTYNA

Ponadto w tym roku Rada Funduszu przyznała specjalne stypendium na potrzeby warsztatu terapii zajęciowej w Zgórsku oraz Drużyny Olimpiad Specjalnych Supernowa przy Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku.

tekst za: radiokielce.pl

>> Galeria zdjęć