Bp Jan Piotrowski wziął udział w ingresie abp. Tadeusza Wojdy do archikatedry oliwskiej

Jako nowy pasterz Waszej wspólnoty archidiecezjalnej, od dziś także i mojej wspólnoty, spoglądam na Was, Siostry i Bracia z nadzieją i dziękuję Bogu za Waszą obecność – mówił podczas ingresu do architekatedry oliwskiej arcybiskup Tadeusz Wojda. Nowy pasterz Kościoła gdańskiego urodził się w Kowali na terenie Parafii Brzeziny.

Uroczystość odbyła się w Niedzielę Palmową. Arcybiskupa Tadeusza Wojdę powitał w katedrze oliwskiej biskup Wiesław Szlachetka. Następnie biskup Zbigniew Zieliński odczytał specjalną bullę papieża Franciszka.

"Ty, Czcigodny Bracie, który zgodnie z twoim zawołaniem: »Aby była głoszona Ewangelia« (Mk 13,10) gorliwie i roztropnie wypełniałeś posługę duszpasterską wśród wiernych białostockich, wydajesz się nam odpowiedni do objęcia tego urzędu",  napisał papież Franciszek.

Pastorał wręczył biskup Jacek Jezierski, dotychczasowy administrator apostolski archidiecezji gdańskiej.

– Jako nowy pasterz Waszej wspólnoty archidiecezjalnej, od dziś także i mojej wspólnoty, spoglądam na Was, Siostry i Bracia, z nadzieją i dziękuję Bogu za Waszą obecność – mówił w swojej homilii arcybiskup Tadeusz Wojda.

W uroczystości wziął udział m.in. Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Ksiądz Tadeusz Wojda, urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie, w rodzinie wielodzietnej jako czwarte dziecko Władysława i Anieli z domu Pietrzyk. W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach. Od stycznia 1990 r. ks. Tadeusz Wojda rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od  grudnia 2007 r. pełnił funkcję kierownika biura w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

W lipcu 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

12 kwietnia 2017 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Święcenia biskupie ks. Tadeusz Wojda przyjął 10 czerwca 2017 r. Udzielił ich prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary kard. Fernando Filoni. Współkonsekratorami byli abp Edward Ozorowski oraz abp Henryk Hoser. Podczas tej uroczystości odbył się ingres nowego Arcybiskupa Metropolity do archikatedry białostockiej.

Mottem posługi biskupiej abp. Tadeusza Wojdy są słowa z Ewangelii wg św. Marka 13,10 „Oportet praedicari Evangelium” (Aby była głoszona Ewangelia).

29 czerwca 2017 r. w Rzymie w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła abp Tadeusz Wojda otrzymał z rąk papieża Franciszka paliusz. 5 listopada 2017 r. w białostockiej bazylice archikatedralnej uroczystego nałożenia paliusza Arcybiskupowi Metropolicie dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Arcybiskup Tadeusz Wojda, jako pasterz Kościoła gdańskiego, zastąpił arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia abp. Tadeusza Wojdy