Bp Jan Piotrowski z wizytą w Diecezjalnym Studium Poradnictwa Rodzinnego

W sobotę, 5 lutego 2022 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski spotkał się z uczestnikami Diecezjalnego Studium Poradnictwa Rodzinnego.

Dziękując za podjęcie studiów poświęconych małżeństwu, rodzinie i odpowiedzialnemu rodzicielstwu, wskazał na wyjątkowe znaczenie tej problematyki w posłudze Kościoła, wypełnianej przez osoby świeckie. Ksiądz Biskup odwołał się do swojego misyjnego doświadczenia, mówiąc o wyjątkowej wartości życia rodzinnego w różnych kręgach kulturowych. Biskup Kielecki przywołał również tekst paryskiego wystąpienia Papieża Jana Pawła II na forum UNESCO w czerwcu 1980 r., wskazując na integralne rozumienie osoby ludzkiej, a jednocześnie uznanie prymatu tego, co duchowe w człowieku. Takie ujęcie człowieka stanowi fundament także dla budowania autentycznych więzi osobowych, wśród których małżeństwo i rodzina stanowią wartości naczelne dla każdej społeczności, jak i rozwoju poszczególnych osób. Ks. Biskup życzył uczestnikom niesłabnącego zapału w zdobywaniu kompetencji dla owocnej posługi dla narzeczonych i małżonków.

W obecnej edycji Studium, która trwa od ubiegłego roku uczestniczy 30 osób, reprezentujących parafie diecezji kieleckiej. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu i prowadzone są przez specjalistów reprezentujących różne dziedziny, m. in. medycynę, prawo, filozofię, teologię i problematykę psychologiczo-teologiczną.

Absolwenci Studium, w przyszłości po wcześniejszym uzyskaniu misji kanonicznej biskupa diecezjalnego, będą mogli podjąć posługę Doradcy Życia Rodzinnego w parafii.

Bardzo cieszy fakt, że mimo ideowego zamętu w kulturze i częstemu kwestionowaniu tradycyjnego modelu małżeństwa i rodziny, znajdują się kolejne osoby, które pragną oddać swoje zdolności i siły w służbie życiu i rodzinie.