Bp Marian Florczyk: Ludzka tęsknota się nie zmienia

Jakie są dziś nasze tęsknoty? Do czego zmierzamy? Może trzeba pochylić się nad Jezusem i zaspokoić tęsknotę własnego serca. Inaczej zagubimy się – przestrzegł Ksiądz Biskup Marian Florczyk podczas Mszy św. rozpoczynającej kielecki Orszak Trzech Króli.

Na początku Eucharystii celebrans poświęcił kadzidło, kredę do oznaczania drzwi domów wiernych oraz wodę, którą pokropił zebranych. W wygłoszonej homilii mówił o tęsknocie serca. - Ludzka tęsknota się nie zmienia. Jest obecna w człowieku od początku jego istnienia. Taka jest natura i serce człowieka. Są tęsknoty ciała, jak tęsknota za chlebem,i posiadaniem. Ważniejsza jest tęsknota serca i duszy, jest ona głęboka i mocna, niemal wryta w sercu każdego człowieka. Gdy jej niezaspokoi, czuje się nieszczęśliwy i życie go nie cieszy. Jest nią choćby tęsknota miłości. Człowiek chce być kochany i by miłość była odwzajemniona – zaznaczył duchowny.

Kaznodzieja stwierdził, że ludzie tęsknią za wyższymi wartościami. - Ich po prostu nie ma. Zatraciliśmy Jezusa i mądrość mędrców. Sercem szukali Jezusa i sercem go przyjęli. My dziś tak naprawdę nie szukamy Jezusa – mam na myśli świat, Europę i niektórych Polaków. Oni nie chcą przyjąć Jezusa, a niektórzy tak jak Herod chcą go wyeliminować za wszelką cenę.

Biskup zaznaczył, że tegoroczni Trzej Królowie reprezentują trzy ważne grupy społeczne. - Jeden z nich to lekarz, którego proszę, by poniósł naszą wdzięczność lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim pracownikom służby medycznej, którzy w okresie pandemii niosą pomoc zakażonym, chorym i osamotnionym. Nie wiem, jaki byłby dziś lekarz, gdyby w jego sercu nie narodził się Jezus i nie było w nim tęsknoty za wartościami. Na ręce króla-ułana składam wdzięczność służbom mundurowym – wojsku, policji i straży granicznej, która strzegąc granic, strzeże naszego polskiego rodzinnego domu. To dzięki ich ofierze, wyrzeczeniu i poświęceniu przeżyliśmy spokojne serca. Królowi reprezentującemu sport, niosącemu w sercu tęsknotę za sukcesami, które nas cieszyły i pragniemy, by nas nadal cieszyły, życzę, by ta tęsknota była zaspokojona.

- Każdemu życzę, by tęsknił za tym co Boskie, ta tęsknota jest znakiem naszego prawdziwego człowieczeństwa – zakończył swoje rozważania biskup.

Po końcowym błogosławieństwie z Bazyliki Katedralnej wyruszył Orszak Trzech Króli, który dotarł do szopki na placu Jana Pawła II.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa