Bp Marian Florczyk modlił się z kolarzami na rozpoczęcie sezonu

Miłośnicy kolarstwa, utytułowani kolarze, trenerzy i zawodnicy świętokrzyskich klubów modlili się wspólnie z Księdzem Biskupem Marianem Florczykiem w kościele św. Maksymiliana w Kielcach, w środę 3 kwietnia, aby z Bogiem rozpocząć nowy sezon.

Bp Marian Florczyk jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. W diecezji kieleckiej animuje i wspiera duszpasterstwo sportowców. Jest inicjatorem i uczestnikiem wielu wydarzeń sportowych, m.in. związanych z kolarstwem, jak ciesząca się wielką popularnością Rodzinna Majówka Rowerowa dla uczczenia św. Jana Pawła II, czy wrześniowa pielgrzymka rowerowa na św. Krzyż, ale także np. spływy kajakowe z odwiedzaniem znanych i mniej znanych sanktuariów.

Mszy św. w intencji kolarzy i ich rodzin w środę 3 kwietnia, zebranych w kościele św. Maksymiliana, przewodniczył  bp Marian Florczyk, w koncelebrze  z ks. Zbigniewem Kurasem – kapelanem polskiego kolarstwa i proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Olbierzowicach w diecezji sandomierskiej, ks. Krzysztofem Banasikiem – duszpasterzem kieleckich sportowców oraz ks. Grzegorzem Pałysem, proboszczem parafii św. Maksymiliana w Kielcach.

Cykliści modlili się także za spokój duszy Śp. Mariusza Bilewskiego, byłego utalentowanego kolarza grupy DEK Meble Cyclo Korona Kielce, reprezentanta kraju i medalistę mistrzostw Polski. Zmarł 3 kwietnia w wieku 53 lat.

Od 2020 r. z powodzeniem startował w kadrze narodowej Polskiego Związku Osób Niesłyszących. Do jego największych sukcesów można zaliczyć drugie miejsce w Tour de Pologne w 1991 r. W 1998 r. w trakcie Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków miał bardzo poważny wypadek. Od 2020 r. był w kadrze Polski osób niedosłyszących, startował  w XXIV Letnich Igrzyskach Głuchych w Caxias do Sul w Brazylii. Ostatnio mieszkał w Kielcach, a wcześniej w Koszycach, w powiecie opatowskim.

Po zakończeniu Eucharystii bp Marian Florczyk poświęcił rowery i pobłogosławił młodych zawodników. Kapłani, sportowcy i ich rodziny mieli także okazję do rozmów i integracji przy wspólnym stole.

tekst za: ekai.pl

>> Galeria zdjęć