Bp Marian Florczyk na Białogonie: Przyjmujcie światło Chrystusa i podtrzymujcie je

Świeca nabiera szczególnego znaczenia dzięki płomieniowi, który rozjaśnia ciemności. Znaczenia nabierają również gromnice, które niegdyś stawiano w oknach podczas burzy. Przyjmujcie światło Chrystusa i podtrzymujcie je - mówił Ksiądz Biskup Marian Florczyk podczas Mszy św. w kościele Przemienienia Pańskiego na kieleckim Białogonie.

Eucharystia rozpoczęła się w ciemności – przy blasku zapalonych gromnic.

– W Anglii i Ameryce bardzo znany jest obraz angielskiego malarza, który nosi tytuł „Światłość świata”. Przez wielu znawców sztuki określany jest on jako jedno z najszlachetniejszych dzieł sztuki sakralnej. Przedstawia on Jezusa z rozświetloną lampą, kołaczącego nocą do zamkniętych drzwi domu. Jego twarz jest smutna i zatroskana. Wokół domostwa rozciąga się ciemny ogród z poniszczonymi drzewami, obrośnięty chwastami i cierniami. Panująca noc symbolizuje zło – mówił bp Florczyk.

– Jezus z lampą puka do zakratowanych drzwi, które na zewnątrz nie mają klamki. Można je otworzyć jedynie od środka. W tej ponurej ciemności tylko od Jezusa i jego lampy bije światłość. Pukał on do domu po to, aby wnieść tam ten blask. Bo kiedy światłość dostanie się do domu, to wówczas i ogród nie będzie straszył ciemnością – kontynuował bp Marian Florczyk.
Gromnica ma nas chronić od burzowych gromów, a także jest symbolem umocnienia wiary.

Podczas modlitwy wiernych dzieci prosiły m.in. o pokój i zgodę na całym świecie – szczególnie na Ukrainie i w Rosji, wybrzmiała modlitwa za sportowców z racji zbliżających się Igrzysk Olimpijskich oraz modlono się za osoby konsekrowane w dniu ich święta.

Po Komunii świętej słowa wdzięczności wypowiedział ks. proboszcz Stefan Radziszewski. Po Mszy dzieci złożyły specjalne szarfy w kolorach niebieskim i białym z wypisanymi cytatami z Pisma Świętego, które zbudują „drabinę do nieba”, a w maju… drzewko biblijne.

2 lutego w Kościele obchodzimy również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który został ustanowiony przez papieża św. Jana Pawła II. Modlimy się za osoby, które swoje życie zawierzyły na służbę Bogu oraz ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytucjach świeckich. Ofiary zebrane w czasie Mszy św. w tym dniu w kościołach są przeznaczone na potrzeby zakonów klauzurowych działających w naszej diecezji.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa i galeria zdjęć