Bp Marian Florczyk o Śp. ks. Tomaszu Chałupczaku: Ukochał piękno liturgii, miał w tej dziedzinie ogromną wiedzę

Ukochał piękno liturgii, miał w tej dziedzinie ogromną wiedzę. Będąc na studiach w Rzymie, dużo czerpał z życia i duchowości św. Jana Pawła II. Był bardzo koleżeński, zarówno w seminarium, jak i we wspólnocie kapłańskiej - tak zmarłego ks. Tomasza Chałupczaka wspomina bp Marian Florczyk.

Ksiądz Tomasz Chałupczak urodził się w 1969 r. w Kielcach, pochodził z parafii św. Józefa Robotnika. Święcenia prezbiteratu przyjął w czerwcu 1994 r. w Kielcach. Jako wikariusz pracował w parafii w Chmielniku. Był między innymi sekretarzem Śp. biskupa Kazimierza Ryczana, asystentem biskupa Mariana Florczyka i wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Miał doktorat z liturgiki. Kilkanaście lat spędził we Włoszech, gdzie w ostatnim czasie był proboszczem trzech parafii: w San Pantaleo, parafii św. Piotra i Hieronima w Collina, parafii św. Łucji i Marcelego w Vinacciano. Pochodził z diecezji kieleckiej, był inkardynowany do diecezji Pistoia we Włoszech. Zmarł w środę, 16 marca 2022 r. po ciężkiej chorobie w wieku 53 lat i w 28 roku kapłaństwa.

– Był pięknym, wrażliwym człowiekiem, niezwykle inteligentnym. Oprócz teologii miał też ogromną wiedzę z zakresu historii sztuki i literatury, zarówno polskiej, jak i włoskiej. Bardzo dobrze znał język włoski i francuski. Ukochał piękno liturgii, miał w tej dziedzinie ogromną wiedzę. Będąc na studiach w Rzymie, dużo czerpał z życia i duchowości świętego Jana Pawła II. Był bardzo koleżeński, zarówno w seminarium, jak i we wspólnocie kapłańskiej. Mówił piękne, niezwykle głębokie w swojej treści homilie. Będzie Go bardzo brakowało tutaj na ziemi i w Kościele, ale swoim pięknym śpiewem będzie teraz już w niebie, z Chórami Anielskimi, uwielbiał Boga - mówi bp Marian Florczyk.

Msza święta żałobna pod przewodnictwem Księdza Biskupa Mariana Florczyka zostanie odprawiona w czwartek, 24 marca, o godzinie 11.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Na Mszę św. zapraszają koledzy rocznikowi Zmarłego. Pogrzeb zmarłego księdza Tomasza Chałupczaka będzie odbędzie się we Włoszech.

tekst za: echodnia.eu