Bp Marian Florczyk odprawił Sumę Odpustową w kieleckiej Katedrze

Ksiądz Biskup Marian Florczyk przewodniczył Sumie Odpustowej w kieleckiej Bazylice Katedralnej 15 sierpnia - w Uroczystość Odpustową Wniebowzięcia NMP.

– Chciałbym abyśmy uczcili Maryję, jako wniebowziętą matkę. Bo ona stała się obrazem matek, które kochają swoje dziecko. Pełna poświęcenia i wdzięczności Bogu. Ona wierna według zamierzeń Pana Boga spełniała wszystkie zadania matki. Była gotowa na służbę, pełną miłości – powiedział w homilii.

Podkreślił także, że wizja rodzicielstwa przedstawiona przez Maryję różni się od tej, która popularna jest w dzisiejszym świecie.

– Nie wolno nam zapominać, że dziecko najbardziej potrzebuje miłości matki i ojca. Nasze matki miały miłość w sobie, gdyby było inaczej nie byłoby nas tu. Chciałoby się zacytować wielu poetów, ja przypomnę wam tylko Tadeusza Różewicza: „Kiedy matka odwróci oczy od swojego dziecka, dziecko zaczyna błądzić i ginie w świecie pozbawionym miłości i ciepła” – podsumował biskup Florczyk.

Wprowadził on także relikwie św. Jana Pawła II.

– Otrzymaliśmy je dzięki życzliwości rodziny zmarłego przedwcześnie w ubiegłym roku świętej pamięci ks. Tomasza Chałupczaka – wyjaśniał ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii.

Do najcenniejszych z nich należą: sutanna, pas papieski oraz piuska.

– Natomiast jeszcze inne pamiątki związane ze świętym będą na stałe eksponowane w naszym skarbcu katedralnym. Nieraz bywa tak, że ludzie przybywający do Kielc, zwiedzający naszą bazylikę, częściej widują te rzeczy, które są tam zgromadzone niż kielczanie. Zachęcam do znalezienia chwili, aby zobaczyć te eksponaty – dodał kapłan.

Liturgię zakończyła procesja wokół kościoła.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa i galeria zdjęć