Bp Marian Florczyk poprowadził Rajd Pieszy po Kielcach

VIII Rodzinny Rajd Pieszy pod hasłem „Kielce znane i nieznane” wymaszerował z placu Jana Pawła II na Bukówkę. Pomysłodawcą i głównym uczestnikiem wydarzenia był bp Marian Florczyk, a jego organizatorem Referat Kultury Fizycznej i Sportu Kurii Diecezjalnej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach.

Tegoroczna edycja rajdu jest związana z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. – „Jan Paweł II mówił, że naród który odcina się od swoich korzeni jest narodem bez przyszłości, my nie chcemy nim być” – mówi ks. Krzysztof Banasik.

Trasa liczy około dziesięciu kilometrów i prowadzi od Katedry Wniebowzięcia NMP na Bukówkę. To właśnie stamtąd żołnierze kieleccy wymaszerowali na Westerplatte. – „Po drodze będziemy modlić się za nasze miasto, żeby wydarzenia minionych lat już nigdy się nie powtórzyły, żebyśmy nie musieli tego doświadczać. Będziemy się również modlić za tych, którzy polegli. Odwiedzimy groby żołnierzy, jak również obóz jeńców radzieckich. Chcemy żeby mieszkańcy miasta nie zapominali o tragicznych wydarzeniach i ludziach, którzy walczyli o lepsze jutro” – informuje bp Marian Florczyk.

Wydarzenie jest ważną lekcją historii i pokory, ale zalet ma o wiele więcej. – „Rajd ma również służyć aktywnemu spędzaniu wolnego czasu i rekreacji. Dzięki niemu mamy możliwość propagowania zdrowego stylu życia. Skupimy się również na walorach turystycznych naszego miasta oraz integracji z mieszkańcami” – tłumaczy ks. Krzysztof Banasik.

W spotkaniu brało udział kilkadziesiąt osób, a wśród nich pani Wanda, która uczestniczyła w rajdzie po raz pierwszy. – „Na takich wydarzeniach zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć, spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Dzisiaj odwiedzimy przecież miejsca, które są nam wszystkim znane, ale nie każdy wie jaka historia się z nimi wiąże. Przy okazji miło i aktywnie spędzimy czas”.

tekst za: em.kielce.pl

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej