Bp Marian Florczyk poświęcił nowy "Dom Ojca Gwidona" w Pacanowie

W Pacanowie została otwarta nowa placówka, gdzie będą się znajdowały dwa „Domy Ojca Gwidona” dla dzieci i młodzieży, którymi zajmuje się Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Nowy budynek został poświęcony przez bp. Mariana Florczyka.

„Dom Ojca Gwidona” został wybudowany jako wotum wdzięczności za 800-lecie posługi Sióstr Kanoniczek na ziemiach polskich. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia "Dom Ojca Gwidona Nr 1" i "Dom Ojca Gwidona Nr 2" w Pacanowie mieści się w nowo wybudowanym budynku wielorodzinnym.

– Podopieczni będą mieli do dyspozycji dwuosobowe pokoje mieszkalne. Oprócz tego będą mogli korzystać z innych pomieszczeń, takich jak świetlice, aneksy kuchenne, pokoje wypoczynkowe do rekreacji, sala do zajęć z zakresu integracji sensorycznej, sali rehabilitacyjnej z suchym basenem z piłkami i sprzętami siłowymi oraz sali go gier w bilarda i ping-ponga, wyposażonej w sprzęt audiowizualny – wylicza siostra Dobromiła Teresa Kurek, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w Pacanowie.

Ponadto w budynku do potrzeb wychowanków i pracowników będzie biblioteka, archiwum, sześć sanitariatów z umywalkami i trzema prysznicami, pokój dyrektora z łazienką, sekretariat, pokój pedagoga, psychologa, pracowników, pokój do przyjmowania gości i rodziny oraz pokój socjalny. Będzie także miejsce na wykonywanie prac plastycznych i zajęcia gry na instrumentach, znajdujących się w placówce. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zagospodarowany został także teren na zewnątrz budynku. – Mamy sprzęt siłowy, boisko do gry w piłkę nożną i siatkową i zadaszoną altankę dla wypoczynku, rekreacji i integracji dzieci na świeżym powietrzu – mówi siostra Dobromiła Teresa Kurek. – Jesteśmy otwarci na środowisko lokalne i przyjmowanie grup spoza naszego terenu – dodaje.

Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Pacanowie prowadzi Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą od 30 lat.

tekst za: em.kielce.pl