Bp Marian Florczyk poświęcił Punkt Pomocy dla Uchodźców

Żywność, odzież, artykuły chemiczne i higieniczne wydają wolontariusze w Punkcie Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy przy ulicy Wiśniowej 6. Nowo otwartą placówkę Caritas Diecezji Kieleckiej poświęcił Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Lokal został użyczony organizacji przez miasto Kielce. Punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17 oraz w soboty od 10 do 14.

– Poświęcamy to centrum w czasie szczególnym. Za kilka dni obchodzić będziemy radosne Święta Wielkanocne. Klimat radości jest z jednej strony bardzo zachwiany, a z drugiej - znajdujemy wiele akcentów pozytywnych. Zaskoczyła mnie niezwykła pomoc Polaków udzielana Ukrainie. Doświadczamy tego także w naszym województwie i mieście. I to od pierwszych godzin po ataku Rosji. Efekty są widoczne i tym Polska ujęła ludzi z wielu krajów – mówił biskup Marian Florczyk.

Pracę w punkcie koordynują sami uchodźcy – Oleg i Mirosława Sakajew.

– Zaoferowaliśmy z żoną naszą pomoc. Ksiądz dyrektor chętnie się zgodził i poprosił o koordynację. Rejestrujemy ludzi, wydajemy żywność i pomagamy potrzebującym. Obsługujemy od 50 do 70 osób dziennie. Potrzebujemy wszystkiego – od najprostszych rzeczy po ubranie i obuwie – mówi Oleg Sakajew.

To kolejna forma pomocy Caritas dla wszystkich, którzy musieli uciekać przed koszmarem wojny.

– Punkt działał wcześniej w Centrum Integracji Społecznej przy ulicy Wesołej. Tutaj warunki są jednak o wiele lepsze, a to wszystko dzięki dobrej współpracy z władzami miasta – tłumaczy ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć