Bp Marian Florczyk ustanowił nowych akolitów

W sobotę, 18 listopada 2023 r. pięciu alumnów czwartego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przyjęło posługę akolity.

Mszy św. z ustanowieniem nowych akolitów przewodniczył Ksiądz Biskup Marian Florczyk, a Słowo Boże wygłosił ks. prof. Michał Olejarczyk – opiekun czwartego roku.

Głównym zadaniem akolity jest niesienie Komunii Świętej ludziom chorym. Gdy jest taka potrzeba, jako pierwszy z szafarzy nadzwyczajnych, akolita może pomagać szafarzom zwyczajnym (diakonom, prezbiterom i biskupom) w rozdzielaniu Komunii podczas Eucharystii. Może także puryfikować naczynia liturgiczne oraz dokonywać wystawienia Najświętszego Sakramentu – czytamy na Fanpage kieleckiego Seminarium.

W czasie obrzędu ustanowienia akolity ksiądz biskup zwrócił się do alumnów słowami: „Przyjmij naczynie z chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim”.

Nowym akolitom życzymy wytrwałości i gratulujemy kolejnego kroku ku kapłaństwu!