Bp Marian Florczyk w Czaplach Wielkich: Na tym ołtarzu będzie uobecniać się ofiara Jezusa, którą złożył z siebie na krzyżu

W niedzielę, 13 sierpnia 2023 r. podczas Mszy św. o godzinie 12.00 licznie zgromadzeni wierni Parafii św. Bartłomieja, Apostoła w Czaplach Wielkich rozpoczęli świętowanie Wielkiego Jubileuszu 500-lecia istnienia kościoła parafialnego. Uroczystościom przewodniczył Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Wraz z biskupem Eucharystię koncelebrowali: rodak czapelski ks. kan. Lucjana Słoty, ks. kan. Jan Robak - dziekan dekanatu skalskiego i ks. kan. Zdzisław Sideł - proboszcz ze Smardzowic oraz ks. kan. Grzegorz Jędrzejczyk z Kielc, asystenta księdza biskupa.

Jak zaznaczył w słowie wstępnym ks. proboszcz kan. Jacek Wójcicki: „Ołtarz jest najważniejszym miejscem każdej świątyni, dlatego też nasz jubileusz rozpoczynamy od poświęcenia ołtarza".

Wykonany rok temu przez miejscowego stolarza Adama Chwastka według pomysłu i projektu księdza proboszcza ołtarz nawiązuje zamysłem do sprawowania przy nim ofiary Jezusa Chrystusa dokonanej na krzyżu, a ponawianej aż do skończenia świata na ołtarzach. Jest wykonany z drewna i ma kształt krzyża zwieńczonego u góry kamienną mensą. Na niej zostały wyryte dwie daty: rok fundacji kościoła i rok obecnego jubileuszu oraz dedykacja: „Bogu na chwałę". Marmurową mensę ołtarza ufundowali rodzice młodzieży czapelskiej parafii kandydującej do przyjęcia w tym roku sakramentu bierzmowania. Młodzież ta czynnie uczestniczyła w liturgii Mszy św. i obrzędzie poświęcenia ołtarza.

Piękny i bogaty w symbolikę obrzęd poświęcenia rozpoczął się wniesieniem relikwii aspersją, która - jak wyjaśnił w słowach komentarza ksiądz biskup - „przypomina nam przyjęty Chrzest i włączenie do Ludu Bożego, który szczególnie w niedziele gromadzi się przy ołtarzu, aby sprawować Mszę świętą". To pokropienie wodą zgromadzonych parafian wzbogaciło pokropienie ścian poświęconej 500 lat temu czapelskiej świątyni.

W homilii bp Marian Florczyk nawiązał do fragmentu czytanej Ewangelii: „«Jezus wyszedł na górę, aby się modlić». Przyszliśmy tutaj wszyscy wspinając się na waszą czapelską górę, na której wasi przodkowie zbudowali ten kościół, aby się modlić. (...) Ludzi fascynują góry. Są majestatyczne. Wymagają wielkiego wysiłku, aby zdobywać ich szczyty, czasami nawet ofiary z życia. Pan Jezus na górze Kalwarii złożył ofiarę z życia samego Siebie, abyśmy my zyskali życie i mieli je w obfitości Bożych łask. (...) To właśnie góry były pierwszymi ołtarzami na, których ludzie składali ofiarę z płodów ziemi, ze zwierząt a nawet z ludzi. Potem zaczęto układać ołtarze z kamieni. (...) Dlaczego ten poświęcany ołtarz jest tak ważny? Na tym ołtarzu będzie uobecniać się ofiara Jezusa, którą złożył z siebie na krzyżu". (...)Ten ołtarz staje się dla nas także stołem, przy którym się gromadzimy jako wspólnota uczniów Jezusa. On nas gromadzi byśmy uczestniczyli takiej uczcie jak Jego uczniowie podczas Ostatniej Wieczerzy".

Zwracając się zaś do młodzieży podziękował im i ich rodzicom za obecność na modlitwie dnia dzisiejszego i innych dni w przygotowywaniu się do odpowiedzialnego przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zauważył również i docenił ogromny wkład wszystkich parafian współpracujących  z księdzem proboszczem w odnawianiu i w troskę o piękny wygląd parafialnej świątyni. Wspominając tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Portugalii ksiądz biskup mówił: „Byłem w Lizbonie, wśród młodych całego świata, urzeczony wspaniałym świadectwem ich wiary i przywiązania do Kościoła. Młodzi są wspaniali i zaskakujący. Są przyszłością i dobrem Kościoła. Wy też takimi bądźcie! Dziś Pan Jezus do zalęknionego Piotra i apostołów  mówi: «Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się! » Piotrowi każe stąpać po falach wody jeziora galilejskiego, a kiedy ten zaczyna tonąć, kieruje do niego pytanie: «Dlaczego zwątpiłeś małej wiary?».

Potrzeba nam w życiu wiary w żywą obecność Pana Jezusa. Potrzeba odwagi, by być Jego świadkiem. Wy, drodzy młodzi, miejcie taką odwagę wiary i siłę modlitwy. I zapamiętajcie jeszcze słowa poety Adama Asnyka z wiersza «Do młodych», w którym napisał: «nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść; na nich się jeszcze święty ogień żarzy, i miłość ludzka stoi tam na straży, i wy winniście im cześć! Powtarzam wam i proszę: "nie depczcie przeszłości ołtarzy"».

Podniosłość uroczystości poświęcenia ołtarza nadała śpiewana Litania do Eszystkich Świętych, z dodanym wezwaniem do św. Marii Goretii, męczennicy. Jej relikwie przekazane czapelskiej parafii przez Księdza Biskupa Mariana Florczyka zostały osadzone w portatylu umieszczonym pod mensą ołtarza.

Na namaszczonym olejem krzyżma ołtarzu, przystrojonym obrusem, ustawione zostały woskowe świece z ornamentem cyfry „500” nawiązujące do Jubileuszu.

Całość liturgii zakończył wspólny śpiew modlitwy „My chcemy Boga, Panno święta, o, usłysz wołań naszych głos. Miłości Bożej dźwigać pęta to nasza chluba, to nasz los".

To wyznanie wiary i przywiązanie do tradycji Kościoła umacniają czapelskich parafian w oczekiwaniu na główne uroczystości Jubileuszu, 16 września, którym będzie przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Dokona on w tym dniu koronacji czapelskiego obrazu Matki Bożej Bolesnej.