Bp Marian Florczyk w Środę Popielcową modlił się w Schronisku św. Brata Alberta

Ksiądz Biskup Marian Florczyk w Środę Popielcową odprawił Mszę św. w Schronisku dla Bezdomnych św. Brata Alberta w Kielcach. Wraz z nim Mszę św. celebrował ks. Krzysztof Banasik.

- Ten dzień przeżywam dziś mocnej niż w poprzednich latach. Poprzednie lata przeżywałem zwyczajem płynącego czasu. Przychodziłem, celebrowałem Mszę Świętą, posypywałem głowy popiołem. A dzisiaj to przeżycie się spotęgowało. Dlaczego? Bo jest wojna. Wiemy dobrze, że wojna niesie zniszczenie, śmierć. Bardzo przykre są te przypadki kiedy ginie człowiek. Ale widzimy też jak płoną domy, budynki i z tego co służyło, co było piękne, pozostały proch i popiół. Ten popiół dzisiaj jest szczególnym znakiem. Ten dzień nazwany jest Środa Popielcową. Co oznacza ten popiół? W Biblii oznacza post, cierpienie, ból, pustkę. (...) - mówił w homilii bp Marian Florczyk.

Popiół ma wielką wymowę. Hiob w księdze Starego Testamentu użala się nad tym, że tarza się w bólu i popiele. Popiół to symbol cierpienia. Ale są też w Starym Testamencie takie sekwencje które pouczają o życiu. Jedna z ksiąg mówi o człowieku złym i określa tego człowieka, że serce jego jest jak popiół. Cóż to znaczy serce mieć jak popiół? Zły człowiek nie ma serca, jest tylko popiół. Nicość, nie ma wartości. Dlatego w Wielkim Poście powinniśmy się starać o to, żeby mieć dobre, żywe serce, żeby podjąć walkę ze złem, a pomogą nam w tym modlitwa, post i jałmużna - dodał biskup Florczyk.

W Eucharystii uczestniczyli podopieczni Schroniska dla Bezdomnych, pracownicy placówki oraz członkowie Koła Kieleckiego Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Kielcach, które prowadzi Schronisko w Kielcach i Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece.

ks. Krzysztof Banasik
ZASTĘPCA DYREKTORA CARITAS DIECEZJI KIELECKIEJ