Bp Marian Florczyk w Starochęcinach: Macie relikwie największego Polaka z Polaków

Macie relikwie największego Polaka z Polaków – mówił Ksiądz Biskup Marian Florczyk w Starochęcinach, dokonując uroczystego wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystość w przededniu Dnia Papieskiego, połączona była z Bierzmowaniem.

Inicjatorami sprowadzenia relikwii byli parafianie, państwo Beata i Sławomir Kaliniakowie, którzy wnieśli je do kościoła w asyście kapłanów: bp. Mariana Florczyka, ks. Jerzego Gareckiego – proboszcza w Starochęcinach, ks. Marka Podymy – byłego proboszcza i członkiń Apostolatu Maryjnego.

W homilii bp Marian Florczyk rozważał pontyfikat i nauczanie św. Jana Pawła II, w 45. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową oraz szczególne miejsce, jakie w sercu papieża z Polski miała młodzież.

Wspominał pamiętne konklawe. – Byłem młodym człowiekiem, ale pamiętam tamte czasy, bo angażowałem się w życie, bo życie nie było mi obojętne. Trudno było wtedy wyznawać wiarę i nie miał się kto za nami ująć – mówił, przypominając niewiedzę krajów Zachodu na temat „dalekiego kraju”, z którego przybył Papież. Wspominał m.in. pierwszą Mszę św., gdy Jan Paweł II „mówił o wierze, że bez Jezusa nie zajdziemy daleko, że trzeba nam wrócić do wiary św. Piotra”.

Biskup wspominał kolejne papieskie pielgrzymki do ojczyzny, papieskie wołanie o miłość w świecie, wreszcie zamach 13 maja 1981 r. i wprowadzenie stanu wojennego w Polsce oraz sprzeciw młodzieży kieleckiej, w tym harcerzy, którzy przychodzili do niego na parafię i pytali: jak normalnie żyć.

Bp Florczyk nawiązał również do pielgrzymki Jana Pawła II na świętokrzyską ziemię w 1991r., gdy papież przypomniał, że „wolność to zasady, a wśród nich przykazania Boże”, gdy upominał się o prawa dzieci i polskiej rodziny.

To już kolejne relikwie w Starochęcinach. Parafia posiada relikwie św. s. Faustyny, św. Stanisława BiM, bł. Hanny Chrzanowskiej.

Kościół w Starochęcinach, któremu patronuje św. Stanisław Biskup i Męczennik, powstał w l. 1680-1718, ale samodzielna parafia istnieje tutaj od 37 lat.

tekst za: ekai.pl

Beata i Sławomir Kaliniakowie byli pomysłodawcami sprowadzenia relikwii