Bp Marian Florczyk wprowadził relikwie św. Rity do kieleckiego Hospicjum i dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia, 25 marca 2022 r. Ksiądz Biskup Marian Florczyk wprowadził relikwie św. Rity i dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

Jak tłumaczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej w rozmowie z Radiem eM Kielce, hospicjum jest szczególnym miejscem, w którym zauważamy wartość życia ludzkiego.

– Niełatwo jest tutaj mówić o świętości życia, a z drugiej strony właśnie to miejsce i wydarzenia na świecie zmuszają nas do wołania i krzyku o świętość życia. Gdy widzimy zabijanych i płaczących na Ukrainie oraz umierających w hospicjum i wznosimy płacz, to musimy zapytać siebie dlaczego i nad czym płaczemy. Łzy wyciska nam ból, ponieważ zgasło ludzkie życie i zostało zdeptane. Jest wielki ból i smutek. Wówczas, widząc to umieranie i odejście – nawet nieznanej nam osoby – staje się ona dla nas bardzo bliska. Sami odczuwamy głęboki ból – tłumaczył biskup Marian Florczyk.

W trakcie liturgii do tamtejszej kaplicy zostały wprowadzone relikwie św. Rity z Cascii.

– To jedna z najpopularniejszych świętych. W swoim życiu doświadczyła ogromne bólu przez swojego porywczego męża, który zginął zabity przez rodzinę. Miała także problem z synami, chcącymi dokonać zemsty. W późniejszym okresie cierpiała także w zakonie, kiedy Pan Bóg obdarzył ją stygmatem „ciernia”, który miała na głowie – wyjaśniał bp Florczyk.

Mszę Świętą koncelebrowali również: ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej oraz ks. Adrian Bydliński, kapelan hospicjum.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa i galeria zdjęć