Bp Marian Rojek wprowadził relikwie św. Rity do kościoła w Brzezinach

Orędowniczka w sytuacjach beznadziejnych oraz wzór posłuszeństwa i wyrzeczenia, zagościła w kościele Wszystkich Świętych w Brzezinach. Święta Rita z Cascii niezwykła patronka, której kult od wieków jest wciąż żywy, dołączyła do brzezińskich orędowników. Relikwie świętej wprowadził Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek. Zostały one umieszczone w specjalnie zaprojektowanym dla parafii posrebrzonym relikwiarzu. Ufundowała go rodzina z Brzezin.

Eucharystię z wprowadzeniem relikwii oprócz ks. biskupa celebrował proboszcz parafii Brzeziny ks. Józef Knap oraz dyrektor Wydziału Ktechetycznego ks. dr Paweł Ścisłowicz. Liturgię tego dnia przygotowała Schola parafialna oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej. W prezbiterium znalazł się wizerunek świętej Rity otoczony koszami pełnymi czerwonych róż.

W trakcie homilii, bp Marian Rojek stwierdził, że cały życiorys św. Rity mógłby nosić jeden krótki tytuł Życiu nadawać właściwy kierunek. Nawiązując do obecności relikwii, mówił: Przecież tu, w waszej parafii, do niej, do patronki spraw trudnych, czasami beznadziejnych, od dzisiaj do jej relikwii nie będziecie przychodzić z drobnostkami. Ale w istocie chcemy się jej zapytać, chcemy ją prosić o pomoc jak odnaleźć najważniejszą orientację w moim zagubionym, pogmatwanym, znerwicowanym życiu. Niekiedy wydaje mi się, że jestem bez wyjścia i przyjdę tu, żeby ją przynaglać – pomóż mi. Pytam się ciebie święta Rito, gdzie potrafię odnaleźć słuszny dla mnie życiowy kierunek i cel? Jak za nim pójść? Co czynić by zrealizować zawarte w nim oczekiwania?

Pod koniec Eucharystii bp Rojek dokonał błogosławieństwa róż, które przypomina o pewnym wydarzeniu z życia Świętej Rity. Święta w styczniu 1457 roku, kiedy leżała chora w swojej zakonnej celi, prosiła swoją kuzynkę, aby przyniosła jej różę z rodzinnej ziemi. Tradycja potwierdza, że Bóg wysłuchał to pragnienie i kuzynka Rity mogła zerwać dla niej różę, która zakwitła dla niej w śniegu. Rita w cudowny sposób otrzymała różę na pocieszenie za 15 lat noszenia stygmatu ciernia. Poświęcone róże zostały rozdane wszystkim uczestnikom liturgii podczas oddawania czci relikwiom. Symbolizowały one modlitwę o nadzieję, siłę, zdrowie, radość i pokój w naśladowaniu cnót świętej Rity.

Św. Rita urodziła się pod koniec XIV w. we włoskiej Umbrii. Jej porywczy mąż zginął w porachunkach zwaśnionych rodów. Wolała dla swoich synów śmierci niż, żeby stali się zabójcami. Bóg wysłuchał jej próśb. Wstąpiła wówczas do zgromadzenia sióstr augustianek. Miała szczególne nabożeństwo do Bożej męki. Nowa patronka brzezińska uczy, że Bóg z każdej trudnej sytuacji potrafi wyprowadzić dobro i dzieło dla swojej chwały. Jedynie ważne, abyśmy z ufnością Mu się powierzali.