Bp Piotrowski wygłosił referat podczas IV Krajowego Kongresu Misyjnego

W piątek, 12 czerwca 2015 r. w Warszawie rozpoczął się IV Krajowy Kongres Misyjny. Pierwszego dnia obrady odbywały się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jeden z referatów wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski.

Kielecki ordynariusz podjął temat: „Animacja, formacja i współpraca misyjna”. Bp Piotrowski zauważył, że każda osoba ochrzczona ma swoje powołanie misyjne. – „Na mocy chrztu świętego wszyscy jesteśmy misjonarzami w swoich środowiskach”.

Biskup zaznaczył, że „świadomość misyjna każdego człowieka rodzi się z animacji i formacji (…). Nie ma wspólnotowej animacji misyjnej, bez osobistego zaangażowania człowieka”.

Dalej biskup podkreślił, jak bardzo ważna w przygotowaniu misyjnym jest formacja. - „Formacja uczy bycia misjonarzem, a nie jest zrobieniem kogoś misjonarzem”.

Ostatnim elementem wykładu kieleckiego ordynariusza było zwrócenie uwagi na współpracę misyjną. – „Każdy biskup diecezjalny powinien być pierwszym misjonarzem w swojej diecezji, z nim w dziele misyjnym powinni współpracować wszyscy kapłani”.

Do Warszawy udała się grupa kapłanów z naszej diecezji – m.in. dekanalni moderatorzy Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej na czele z ks. Dyrektorem Łukaszem Zygmuntem oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego.

mhas

Zobacz: Więcej o Kongresie na KAI-u

Zobacz: Więcej o Kongresie na episkopat.pl