Bp Skucha wprowadził relikwie bł. Zofii Czeskiej do kościoła w Brzezinach

W czwartek, 9 października 2014 roku do świątyni parafialnej w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie bł. Matki Zofii Czeskiej. Dokonał tego bp Piotr Skucha z diecezji sosnowieckiej wraz z gronem 16 kapłanów, którzy byli wyświęceni w naszej diecezji w 1985 roku.

„Święci to odważni bohaterowie, którzy budują świat, uzdrawiając jego ukryte rany i tworząc z boską fantazją oazy miłości dla wszystkich, wielkich i małych, bogatych i ubogich, zdrowych i chorych.”

Przez 9 dni parafianie odmawiali nowennę do bł. Zofii, która była przygotowaniem do tej uroczystości. W poznaniu jej życiorysu pomogła emisja filmu na temat nowej patronki w poprzednią niedzielę przed wszystkimi mszami. Jej biografia dołączona była również do Pisma Parafialnego SANCTUS.

Podczas homilii bp Skucha ukazał wartość oddania się Bogu na przykładzie bł. Wincentego Kadłubka i bł. Zofii Czeskiej. Odniósł się także do radości i trudów kapłańskiego życia. Na zakończenie Eucharystii, której oprawę przygotowała młodzież z parafii odbyło się ucałowanie relikwii błogosławionej.

W ten uroczysty dzień w parafii Brzeziny nie zabrakło specjalnie przygotowanego ołtarza, pięknej dekoracji kwiatowej i pamiątkowych obrazków bł. Zofii Czeskiej. Pomimo przedpołudniowej godziny do świątyni przybyła także liczna grupy wiernych. Postać bł. Zofii zgromadziła wszystkich wokół ołtarza Pana, na którym sprawowana była Eucharystia w intencji ks. proboszcza Józefa Knapa w podziękowaniu za 60 lat jego życia i z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Wszystkich Świętych, patronów parafii.

Nasza nowa patronka, bł. Zofia to wyjątkowa Polka, która została beatyfikowana w 2013 r. w Krakowie. Urodziła się w 1584 r. w rodzinie Mateusza i Katarzyny Maciejowskich. W wieku 16 lat wyszła za mąż za Jana Czeskiego. Nie doczekała się jednak potomstwa, gdyż po 6 latach owdowiała. W 1614 r. zmarł Mateusz Maciejowski, ojciec Zofii, który w testamencie zapisał swojej córce część rodzinnej kamienicy, przy ulicy Szpitalnej w Krakowie. Siedem lat później 11 października 1621 r. - dokonała urzędowego aktu wieczystej darowizny swoich kamienic i majątku na cel wychowania i kształcenia dziewcząt, zwłaszcza sierot i ubogich, których los był jej szczególnie bliski. Zofia Czeska zmarła 1 kwietnia 1650 r. w Krakowie. Pozostawiła po sobie Dom Panieński - pierwszą zorganizowaną żeńską szkołę na terenie naszego kraju. Owocem jej życia jest także Zgromadzenie Sióstr Prezentek. Była gorliwą apostołką miłosierdzia, współczująca biednym i potrzebującym. Błogosławiona Matko Zofio Czeska, zatroskana o młodzież i dzieci wstawiaj się do Boga za nami!

9 października w Kościele przypadało wspomnienie liturgiczne bł. Wincentego Kadłubka. Na Mszach popołudniowych odbyło się także ucałowanie jego relikwii, które są darem dziękczynnym za powołanie cysterskie z parafii.

Damian Zegadło