W piątek, 2 maja 2025 r. parafia pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach gościła lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. W parafialnym kościele przewodniczył podwójnej uroczystości. Udzielił sakramentu bierzmowania 42 młodym osobom oraz wprowadził relikwie św. Zygmunta Gorazdowskiego.
Relikwiarz do świątyni, ufundowany przez bierzmowanych, wniósł ich przedstawiciel Karol. Później Ksiądz Arcybiskup oficjalnie przekazał relikwie na ręce ks. kanonika Józefa Knapa.
Podczas homilii Ks. Arcybiskup zwracając się do młodych dał im przykład dojrzałej postawy wiary 17-letniego Egipcjanina. 31 października 2011 roku młody kopt, z wytatuowanym krzyżem na nadgarstku, został zmuszony przez muzułmańskiego nauczyciela do zasłonięcia znaku wiary. Gdy nie chciał tego zrobić został przez niego i kolegów z klasy śmiertelnie pobity. Jak wielkim świadectwem było wytrwanie w wierze i nie zawiedzenie Jezusa. Abp Mokrzycki przybliżył także zebranym na uroczystości postać św. Zygmunta: Jego życie było żywym przykładem tego, czym jest wypełnianie przykazania miłości Boga i bliźniego. Od młodości doświadczał cierpienia. Ciężka choroba niemal zabrała mu życie. Jednak to doświadczenie nauczyło go wielkiej wrażliwości na ludzką biedę i krzywdę. Zygmunt zrozumiał, że życie jest darem, którego nie można zmarnować, ale trzeba je oddać na służbę innym. (...) Patrząc na jego przykład uświadamiamy sobie, że świętość nie polega na wielkich gestach, ale na codziennej wierności, trosce o drugiego człowieka, cierpliwym niesieniu pomocy, słuchaniu, pocieszaniu, oddawaniu swojego czasu tym, którzy najbardziej go potrzebują. (...) W świecie, który tak często mówi o samowystarczalności i sukcesie, św. Zygmunt przypomina nam, że prawdziwą wielkość człowieka mierzy się miłością.
Piękną oprawę liturgii przygotowała młodzież bierzmowana pod opieką ks. Mariusza Kałki. Śpiew na Eucharystii został wzbogacony przez scholę parafialną.
Na koniec Eucharystii ksiądz arcybiskup powiedział: Dziękuję wam wszystkim za to piękne świadectwo waszej wiary, waszej miłości do Kościoła, do świętych obcowania. Wy już nie musicie iść do Nieba, bo Niebo zeszło tutaj do Was. Jesteście uprzywilejowani, bo macie tylu świętych patronów, którzy z pewnością modlą się za was i wypraszają potrzebne łaski. Wystarczy tylko na nich spojrzeć i westchnąć - Wszyscy Święci i Święte Boże módlcie się za nami! I gratuluję wam tak pięknej idei, tak pięknej świątyni.
Święty Zygmunt Gorazdowski był kapłanem żyjącym na przełomie XIX i XX w na ziemi lwowskiej. Założył Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Józefa, zwane popularnie józefitkami. Nowy patron podejmował różne inicjatywy ewangelizacyjne i dobroczynne. Pomagał ubogim i sam żył ubogo. Zmarł w wieku 75 lat. Został beatyfikowany i kanonizowany ze swoim biskupem Józefem Bilczewskim – również brzezińskim patronem.
Niech św. Zygmunt Gorazdowski oręduje za młodzieżą bierzmowaną, aby z odwagą wyznawali swoją wiarę i dążyli do świętości. Niech uprasza potrzebne łaski wszystkim, którzy wezwą jego orędownictwa.
Foto: P. Jakubczyk
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze święta.
Odmawia się Chwała.
Nie odmawia się Wierzę.
W kościołach Kielc:
I Nieszpory z Urocz. NMP Matki Łaski Bożej.
Zaleca się
1 Modlitwę eucharystyczną.
1 lub 2 prefacja o apostołach
– nr 67-68.
† Aleksander Jachimowski 1978
† Kazimierz Kucypera 1987
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl