Całodzienna Adoracja Najświetszego Sakramentu w kościele "Na Stoku"

W tym miejscu przebywa sam Jezus Chrystus, z którym możemy się spotkać – mówił ks. prałat Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej o poświęconej nowej kaplicy Matki Bożej w parafii Ducha Świętego w Kielcach. Będzie w niej prowadzona całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Mozaika przedstawiająca Matkę Bożą niosącą Ducha Świętego, w centrum Najświętszy Sakrament, a obok relikwie świętych – tak wygląda kaplica boczna w parafii Ducha Świętego, dedykowana Najświętszej Maryi Pannie. Jej poświęcenia dokonał dziś ks. Dariusz Gącik w obecności kapłanów i wiernych z parafii Na Stoku. Wikariusz generalny diecezji kieleckiej odprawił również uroczystą Mszę Świętą i wygłosił homilię, w której prowadził rozważania nad istotą  Adwentu.

– Czy w dzisiejszym świecie ma on jakikolwiek sens? Patrzymy na ulice, na place, na sklepy, gdzie już zaczynają się pojawiać dekoracje świąteczne. W sklepach oblężenie, bo przecież „Black Friday”, a dzieci maltretują rodziców, bo zbliża się święty Mikołaj. Później porządki świąteczne, zamieszanie, pisanie życzeń. Potem będą już tylko święta i może trochę odpoczniemy. Jeżeli dodamy spotkania świąteczne w zakładach pracy w czasie adwentu, to pytanie o jego sens jest naprawdę bardzo poważne. Nasze wewnętrzne zmaganie o to, aby odzyskać adwent jest kluczowe. Odzyskać go najpierw w sobie, a potem wokół nas – tłumaczył ks. Dariusz Gącik i nawiązał do nowopoświęconej kaplicy Matki Bożej.

– Adwent to arka czuwania. W tej kaplicy, tak jak w arce, czyli monstrancji przebywa sam Jezus Chrystus. To co dzisiaj się zauważa, kiedy rozmawia się z różnymi ludźmi i patrzy na własne życie, to wielkie zmęczenie wśród wielu osób. To zmęczenie może być fizyczne, psychiczne lub duchowe. Ta kaplica niech będzie miejscem czuwania i odpoczynku, abyśmy mieli doświadczenie, że można odpocząć z Panem Bogiem – dodał.

W kaplicy Matki Bożej będzie prowadzona całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Jak mówi Radiu eM Kielce ks. Marek Czarnota, proboszcz parafii Ducha Świętego jest to związane z trwającym, trzyletnim programem duszpasterskim Kościoła dotyczącym Eucharystii. – Chcemy powierzać się Panu Jezusowi i dziękować mu za wszelkie dobrodziejstwa, za dar wiary i za to, że jesteśmy ludźmi wierzącymi. Od Maryi pragniemy uczyć się trwania przy Chrystusie. Św. Jan Paweł II nazwał Matkę Bożą pierwszym tabernakulum. Chcemy ja naśladować i być posłusznymi jej wezwaniu do czynienia wszystkiego, co poleci Pan Jezus – wyjaśniał proboszcz wspólnoty parafialnej. Kaplica została zaprojektowana przez artystę Janusza Sobczyka.

Całodzienna adoracja odbywać się będzie od poniedziałku do soboty między poranną i wieczorną Mszą Świętą.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć